Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / Timișoara Saracens și-a prezentat achizițiile verii 2019!

Echipa de rugby Timișoara Saracens trece prin schimbări destul de substanțiale în această vară, opt dintre cei nou veniți fiind prezentați azi. Managerul Attila Brosovszki a menționat că transferurile nu se opresc aici.

AUDIO / Timișoara Saracens și-a prezentat achizițiile verii 2019!

Articol de Viorel Jurcut, 16 iulie 2019, 15:06

Toți jucătorii aduși până acum sunt din campionatul intern. ”Cap de listă” e georgianul Bidzina Samkaradze – mijlocaș la grămadă – revenit de fapt la Timișoara, după 6 ani petrecuți la Știința Baia Mare; ceilalți jucători sunt tineri cu mai multă sau mai puțină experiență, dar cu dorință de a-și apropia un trofeu în tricoul formației bănățene. E vorba de ex-steliștii Ionel Melinte (23 ani, fundaș și mijlocaș la deschidere), Cristian Strătilă (23 ani, închizător) și Marius Lungu (23 ani, pilier), precum și de doi foști jucători ai CSM București, Moa Maliepo (23 ani, centru) și Vaovasa Hinckley (20 ani, mijlocaș la deschidere). Au fost cooptați și doi tineri mijlocași la deschidere, care au evoluat anulte trecut la celelalte două echipe din zonă, dar în eșalonul secund: Paul Perici (20 ani), care a făcut junioratul la Timișoara, dar a jucat la CSU AV Arad, respectiv Gabriel Jipa (19 ani) de la Știința Petroșani.

Îi ascultăm alături pe cei trei jucători veniți de la Steaua – Lungu, Strătilă și Melinte – care vorbesc despre motivele pentru care au ales să se alăture Timișoarei în această vară:

La capitolul plecări, trebuie menționați Rose, Boshoff, Whitehurst și Stewart aflați la final de contract, Doge plecat în Franța la o ofertă mai bună, respectvi Lemnaru și Mariș, care au avut probleme medicale și s-a încheiat colaborarea de comun acord.

Timișoara Saracens se pregătește pe plan local, cu multe dintre antrenamente pe terenul al doilea din Ronaț. Pe terenul mare se va intra, probabil, peste vreo două sau trei săptămâni, urmând ca arena ””Gheorghe Rășcanu” să redevină gazdă permanentă pentru fosta campioană. Până la definitivarea situației vor mai fi câteva ședințe de pregătire în complexul ”Dan Păltinișanu”, după care gruparea timișoreană își va muta și vestiarele-container în Ronaț.

Sezonul oficial va începe în 10 august cu partidele tur din grupele Cupei României. Din ultimul weekend al lunii august va lua startul Superliga, iar în noiembrie se va disputa returul Cupei și finala acestei competiții, între liderii celor două grupe.

E posibil un meci amical în jurul datei de 3 august, dar deocamdată nu se știe nici unde și nici cu cine s-ar putea juca. De asemenea, conducătorii timișoreni spun că nu e exclus să mai fie și vreo plecare din actualul lot al ”sarazinilor”.

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby