Ascultă Radio România Timișoara Live • 

AUDIO / Un nume istoric, soluție pentru fotbalul bihorean! CAO Oradea, la prima promovare de la reînființare

În ultimii ani, asistăm la o întoarcere la marile nume ale fotbalului interbelic. La Timișoara a renăscut Ripensia, ajungând în scurt timp în Liga a II-a. În Liga a IV-a bucureșteană le găsim pe Carmen, Venus sau Tricolor. Iar la Oradea, de un an de zile, o regăsim pe CAO, formația care a câștigat campionatul atât în Ungaria, cât și în România!

Legendara CAO Oradea, în 1932

AUDIO / Un nume istoric, soluție pentru fotbalul bihorean! CAO Oradea, la prima promovare de la reînființare
Foto: CAO Oradea, în zilele noastre, la promovarea în Liga a IV-a

Articol de Gabriel Toth, 21 iunie 2018, 09:02

Legendara CAO Oradea, în 1932

Mircea David, Juhasz, Ronay, Simatoc, Vaczi, Baratki, Bodola, N. Kovacs, Petschovschi, iar lista poate continua. În prima jumătate a deceniului trecut, tricoul alb-verde al Clubului Atletic Oradea a fost îmbrăcat de nume uriașe, iar rezultatele au fost pe măsură. Titlul național în Ungaria, în 1944. După război a venit și titlul în România, cucerit în 1949. Iar în 1956, sub denumirea Progresul, a cucerit Cupa României. Povestea s-a întrerupt însă în 1963…

În primăvara lui 2017, la mai bine de un an de la dispariția clubului reprezentativ al Oradiei din ultima jumătate de veac, FC Bihor, a reapărut pe firmament CAO. Readusă la viață de câțiva entuziaști, echipa a fost înscrisă în Liga a V-a, realizându-se și un parteneriat cu grupele de copii și juniori rămase după desființarea Bihorului și trecute în gestiunea Clubului Sportiv Municipal.

Rezultatele nu au întârziat să apară, echipa reușind promovarea în Liga a IV-a după un singur sezon, și chiar de o manieră categorică! CAO s-a impus în Seria I a Ligii a V-a, obținând 73 din totalul de 78 de puncte puse în joc și având un golaveraj remarcabil, 146-21.

CAO Oradea, în zilele noastre, la promovarea în Liga a IV-a

„Am avut toate condițiile pentru a face performanță, atât din punct de vedere al infrastructurii, cât și financiar. Prin ceea ce am văzut aici, cred că această echipă poate deveni un proiect de perspectivă pentru fotbalul orădean. Mi-e greu să spun acum dacă în câțiva ani o vom vedea pe CAO în Liga I. Dar cu toții asta își doresc, sunt mulți oameni care s-au strâns în jurul acestei echipei și sunt promisiuni de mai bine. Oradea are nevoie de o echipă a orașului, una de top”, a declarat antrenorul Florin Fărcaș.

„Am câștigat detașat o serie, una cu multe formații interesante. Nu a fost nici ușor, dar nici foarte greu. Noi am abordat campionatul cu mulți jucători foarte tineri, la care remarc o creștere progresivă pe parcursul sezonului. Nu remarc pe cineva anume, ci întregul lot, pentru că toți au contribuit la această realizare. Avem copii care provin de la centrul de copii de la CSM Oradea, copii foarte talentați”, a continuat tehnicianul care a mai activat la Luceafărul, CSC Sânmartin sau Silvania Șimleu Silvaniei.

CAO vizează primele poziții și în eșalonul al patrulea, însă Florin Fărcaș spune că nu se va forța promovarea încă din primul sezon: „Liga a IV-a e un campionat destul de puternic, cu multe echipe care au ambiții mari. Noi ne propunem să conturăm un lot competitiv pentru Liga a IV-a. Obiectivul nostru va fi locul 1-4, dar dacă e să ne batem la promovare, o vom face. Toate lucrurile trebuie făcute pas cu pas, să nu ardem etape. Scopul nostru principal e ca acești copii să progreseze”.

Mai jos, puteți asculta un interviu cu antrenorul lui CAO, Florin Fărcaș, realizat de Florin Mihalca:

Despre proiectul CAO a vorbit și președintele clubului, Florin Mal, care a punctat și aspectul legat de „priza” pe care o are la public această idee: „Am reușit să închidem sezonul cu bugetul pe care l-am propus. Și din punctul de vedere al imaginii am reușit foarte multe lucruri bune. De mult n-am văzut la Oradea, la meciurile de fotbal, atât de mulți suporteri cu fulare și însemne ale clubului. Cred că media a fost de 350-400 de spectatori, cu un vârf de 600, în câteva meciuri. Ne dorim să creștem organic, să aducem cât mai multă lume alături de echipă. Am început să atragem mulți români plecați în străinătate. De pildă, ultimul membru cotizant e un român stabilit în Norvegia! Înseamnă că place ceea ce facem și sperăm ca, într-o zi, să spunem că am reușit să umplem golul lăsat de dispariția lui FC Bihor”.

Interviul integral cu Florin Mal poate fi ascultat mai jos:

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
Fotbal miercuri, 24 iunie 2026, 10:54

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 

Politehnica Timișoara a reluat pregătirile. Fotbaliștii viola se antrenează deocamdată pe plan local, până la 14 iulie. Primul amical va fi...

„Începutul de campionat va fi foarte greu” / AUDIO 
„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
Fotbal marți, 23 iunie 2026, 07:23

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO

CSM Reșița s-a reunit sub comanda lui Dorinel Munteanu, cu un lot încă în construcție. În această săptămână, antrenamentele se vor...

„Nu am nimic de ascuns: am găsit doar 3-4 jucători” / AUDIO
AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fotbal luni, 22 iunie 2026, 14:24

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița

Divizionara secundă CSC Dumbrăvița a început astăzi pregătirile pentru sezonul 2026/2027, al cincilea consecutiv la nivelul ligii secunde....

AUDIO / Reunire cu mulți tineri la CSC Dumbrăvița
Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 09:02

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA

În vârstă de 28 de ani, fotbalistul francez cu origini congoleze vine la Arad după experienţe importante în fotbalul francez. În sezonul...

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:58

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ

La Vinga, în judeţul Arad, CSM Deva s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Athletico, după un gol marcat de Mureşan, în minutul 68. Finalul de...

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:38

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară

În ordine, corviniştii vor juca pe 24 iunie cu NK Brinje Grosuplje (nou-promovată în prima ligă din Slovenia), 1 iulie, când vor evolua...

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară
Fotbal sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:04

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA

Tânărul Robert Baba a deschis scorul, în minutul 52, după o pasă venită de la Dragoş. Trei minute mai târziu s-a făcut 2-0 după reuşita...

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 19:25

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă

Alb-verzii nu mai contează astfel pe serviciile goalkeeperului Marian Brașoveanu (20 ani), precum nici pe cele ale jucătorilor de câmp Armin Mada...

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă