AUDIO / UTA, învinsă la ultima fază pe terenul lui Sepsi
UTA a bifat a doua înfrângere consecutivă în Liga I și începe să devină tot mai îngrijorată de perspectiva unui eventual baraj de menținere. Arădenii au fost învinși pe terenul lui Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0, gol marcat în prelungiri, de Mihai Bălașa, după o lovitură de colț.
![AUDIO / UTA, învinsă la ultima fază pe terenul lui Sepsi AUDIO / UTA, învinsă la ultima fază pe terenul lui Sepsi](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2022/04/278074595_10161352056968942_5078865396520055554_n.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Gabriel Toth, 16 aprilie 2022, 17:05
Meciul de pe noul stadion din Sfântu Gheorghe a fost dominat copios de gazde, mai cu seamă în repriza a doua. Raportul șuturilor trimise pe cadrul porții a fost net favorabil lui Sepsi – 7-1. De altfel, arădenii nu au emis pretenții în ofensivă după pauză, având doar două șanse mari în primul sfert de oră al jocului, prin Cardoso și Otele.
UTA a suferit al treilea eșec din ultimele patru etape și s-a îndepărtat considerabil de plutonul echipelor care se luptă pentru barajul ce poate duce în Conference League. În schimb, arădenii s-au apropiat periculos de zona unui alt baraj, cel de menținere, iar meciul de sâmbăta viitoare, de pe „Francisc Neuman”, contra Chindiei Târgoviște, se anunță deosebit de important.
Despre meci, a vorbit antrenorul UTA-ei, Ionuț Badea: