AUDIO / SCM Timișoara joacă mâine, la Ploiești
În grupa a doua valorică din Liga Națională de baschet masculin, SCM Timișoara, proaspăt finalistă în Alpe Adria Cup, are meci pe terenul echipei CSM Ploiești.
![AUDIO / SCM Timișoara joacă mâine, la Ploiești AUDIO / SCM Timișoara joacă mâine, la Ploiești](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/03/timisoara-ploiesti.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Gabriel Toth, 16 martie 2024, 08:51
Meciul va avea loc mâine, de la ora 18.00.
În ultimele două jocuri de campionat, disputate tot în deplasare, formația timișoreană a sfârșit învinsă, 101-76 la CS Vâlcea și 79-69 la CSM Focșani. În schimb, prahovenii s-au impus în precedentele două dispute, acasă cu CSM Galați și în deplasare la CSM Târgu Jiu.
Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară la începutul lunii februarie, pe terenul bănățenilor. SCM Timișoara s-a impus atunci cu 89-75.
Antrenorul bănățenilor, Dragan Petricevic, a vorbit despre experiența din Austria, de marți și miercuri, de la turneul F4 al Alpe Adria Cup, când Timișoara a pierdut finala după câteva decizii discutabile, în special faultul tehnic dictat împotriva lui Igor Kesar: