SCM Timișoara pierde la Craiova, după ce a avut +10
Baschetbaliștii de la SCM Timișoara au început în deplasare seria cu SCMU Craiova, din grupa locurilor 11-14 a Ligii Naționale. Craiovenii au învins în deschiderea acestei dispute „două din trei” și vor avea avantajul terenului propriu dacă se ajunge la un meci decisiv.
![SCM Timișoara pierde la Craiova, după ce a avut +10 SCM Timișoara pierde la Craiova, după ce a avut +10](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/04/Adam-Mirkovic-SCM-Timisoara-vs-Craiova.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 24 aprilie 2024, 19:48
Gazdele au controlat prima repriză, datorită unui start bun, în care s-au desprins la 13-2. Totuși, până la pauză, diferența s-a redus la doar o posesie, 48-45.
Prima parte a sfertului al treilea a fost foarte bună pentru bănățenii, care au avut +10, 62-52. Înaintea ultimelor zece minute, SCMU Craiova s-a apropiat la 65-63.
În sfertul al patrulea gazdele au găsit mult mai ușor soluțiile ofensive și au întors definitiv scorul cu începere din minutul 32. Sfertul ultim s-a încheiat cu 24-15, ceea ce a fixat tabela la scorul final 87-80.
Gajic, 19 și 6 recuperări, și Schipor, 12 puncte și 4 recuperări, au fost cei mai buni jucători de la alb-violeți.
Baschetbaliștii de la SCM Timișoara vor juca meciul secund acasă, luni, 29 aprilie, de la ora 19.00. Partida va avea loc de la ora 19.00.