SCM Timișoara pierde meciul, nu și locul întâi în grupă
SCM Timișoara a pierdut ultimul său meci din sezonul regular al Alpe Adria Cup. Baschetbaliștii alb-violeți au cedat cu 92-81 pe terenul echipei slovene KK Ilirija.
![SCM Timișoara pierde meciul, nu și locul întâi în grupă SCM Timișoara pierde meciul, nu și locul întâi în grupă](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/02/Igor-Kesar-SCM-Timisoara-baschet.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 21 februarie 2024, 12:14
În ciuda înfrângerii, Timișoara a câștigat Grupa B și s-a calificat în turneul Final Four. Bănățenii au controlat prima parte și au condus cu 21-17, după primul sfert și 45-44, la jumătatea partidei.
Slovenii au întors scorul în sfertul al treilea, câștigat cu 30-20. Echipa de pe Bega l-a pierdut pe Tyreek Scott-Grayson, accidentat și nu a mai putut reveni pe tabelă în ultima perioadă de joc.
Pivotul timișorenilor, Igor Kesar (foto), a fost cel mai bun de pe teren, cu 34 de puncte şi 7 recuperări pentru SCM. Mitrovic a totalizat 20 de puncte și 6 recuperări.
SCM Timișoara a câștigat grupa cu opt victorii și doar două înfrângeri. Urmează turneul Final Four, în perioada 12-13 martie, unde echipa bănățeană va participa în premieră.
Alb-violeții vor juca în semifinale cu Kapfenberg Bulls. Gruparea austriacă a ocupat locul al doilea în Grupa A.