Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Burcea, Popârlan și Vlaicu lansează un program de reconversie profesională: „Stai în Joc”

Problemele sportivilor ajunşi la finalul carierei, atunci când devin „simpli pietoni în faţa vieţii”, iar experienţa acumulată nu îi mai poate ajuta, este adusă în atenţie de fostul internaţional de rugby Stelian Burcea, care consideră că statul „este repetent” la a-i ajuta pe cei nevoiţi să aleagă un nou drum.

Burcea, Popârlan și Vlaicu lansează un program de reconversie profesională: „Stai în Joc”

Articol de claudiusav, 6 aprilie 2021, 10:17

„Consider că statul este repetent la a ajuta foştii mari sportivi. Statul este cel care a instituit, poate fără să vrea, zicala ‘ori eşti campion mondial, ori nu eşti nimic’. În afară de rentele viagere care se oferă unui număr restrâns de sportivi, statul nu face absolut nimic pentru ceilalţi”, spune fostul căpitan al Timișoara Saracens și al Naționalei României.

Alături de alţi doi colegi, Florin Vlaicu şi Valentin Popârlan – de la SCM Rugby Timișoara,  Burcea a lansat programul de reconversie profesională „Stai în Joc” şi lucrează la o iniţiativă legislativă pe care să o propună autorităţilor, pentru ca anii petrecuţi în activitatea sportivă să conteze ca vechime la finalul carierei.

„Noi ne gândim să lansăm o iniţiativă legislativă prin care toţi anii petrecuţi pe terenul sau în sala de sport să conteze ca vechime, în funcţie de indicatori actuali, în funcţie de cât a cotizat fiecare. Ne referim la sportivii de performanţă. Vom vedea în ce măsură este posibil şi ce formă vom găsi. Este anormal ca o categorie atât de importantă, care a făcut şi face servicii imaginii României, să nu fie băgată în seamă şi să sufere pentru faptul că după 1989 nu a existat şi nu există un sistem unitar în ceea ce priveşte sportivii, modul în care au fost angajaţi la cluburi şi aşa mai departe”, a afirmat fostul rugbyst, campion cu Timișoara de trei ori.
Stelian Burcea a transmis şi un mesaj sportivilor prin care îi îndeamnă să se gândească cu atenţie la cea de-a două carieră:
„Să meargă la Şcoala de Antrenori dacă vor să urmeze o carieră în sport sau să se dezvolte cât pot de mult în noul domeniu, încă din perioada cât sunt sportivi activi, astfel încât să aibă cât mai multe pregătite pentru civilie. În România poţi fi super-antrenor, dacă nu ai toate carnetele de antrenor, licenţele şi toate hârtiile necesare, nu poate să te angajeze nimeni. După care, după ce ai tot, ca să poţi fii angajat, atunci intervine selecţia. Trebuie să fii bun ca să fii selectat. Cine credeţi că are răbdare cu un antrenor tânăr într-o ţară în care toată lumea vrea rezultate azi?” – Stelian Burcea
Stelian Burcea a evoluat șapte sezoane la Timișoara, timp în care a câștigat trei titluri, trei Cupe ale României și o Cupă a Regelui.
Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby