CFR Timișoara urcă o treaptă față de sezonul precedent și termină pe poziția a treia | AUDIO
CFR Timișoara a obținut bronzul Ligii I de fotbal în sală după o victorie la limită cu Autobergamo Deva, 3-2, pe teren propriu. Cele două formații au decis să joace finala mică într-o singură manșă, deși ar fi trebuit să avem o dispută tur-retur.
![CFR Timișoara urcă o treaptă față de sezonul precedent și termină pe poziția a treia | AUDIO CFR Timișoara urcă o treaptă față de sezonul precedent și termină pe poziția a treia | AUDIO](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/05/CFR-Timisoara-premiata-pentru-locul-3.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 17 mai 2023, 06:53 / actualizat: 17 mai 2023, 10:25
Rămasă fără jucătorii brazilieni, Deva a ales o tactică defensivă. A marcat în minutul 2, prin Boldor, apoi s-a cantonat în propria jumătate. În prima repriză, portarul Roberto Voin, fost la Timișoara, a făcut minuni în poarta devenilor, iar în partea a doua Autobergamo s-a organizat mult mai bine și numărul ocaziilor ceferiste a scăzut. A fost nevoie de greșeala majoră a antrenorului jucător Florin Matei, care a văzut al doilea galben, pentru ca Timișoara să egaleze prin columbianul Angulo, în minutul 34.
Au urmat alte două goluri, în următoarele două minute: Cojocaru a readus Deva în față (1-2, min. 35), însă căpitanul Ilaș a făcut imediat 2-2.
Golul victoriei a fost marcat de Felipe Angulo, cu 91 de secunde înaintea finalului, șut sub transversală, de la 9 metri, 3-2. Autobergamo a jucat cu zburător în ultimul minut și jumătate, însă tabela nu s-a mai modificat. Devenii cedează într-o partidă în care au condus 33 de minute din 40.
La final, antrenorul-jucător al Timișoarei, Robert Lupu, a vorbit despre meci și despre jucătorul columbian Carlos Bermudez:
În tabăra Devei a fost iarăși multă nervozitate și niciun interes pentru declarațiile post-meci.