CSM Oradea s-a despărţit de antrenorul Dorin Costrăş…
Vicecampioana naţională la polo pe apă, CSM Oradea, a anunţat încheierea colaborării cu antrenorul Dorin Costrăş, de comun acord, potrivit site-ului oficial al clubului citat de Agerpres.
![CSM Oradea s-a despărţit de antrenorul Dorin Costrăş… CSM Oradea s-a despărţit de antrenorul Dorin Costrăş…](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2022/04/polo-CSM-Oradea-la-marginea-bazinului.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Viorel Jurcut, 30 mai 2022, 12:12
Fost jucător la Crişul Oradea, echipă alături de care a devenit campion naţional la României în 1985 şi 1986, Costrăş a antrenat echipa de seniori a CSM Oradea în două mandate, primul s-a întins între 2013 şi 2015, iar al doilea între 2017 şi 2022. Costrăş a lucrat în Spania la cluburi precum Sabadell, Mediterrani, Mallorca şi Mataro, după ce şi-a încheiat cariera de jucător la Barceloneta.
Sub comanda lui Dorin Costrăş, CSM Oradea a câştigat un trofeu în Cupa României în cel de-al doilea mandat al amintitului tehnician. Echipa a jucat finala Superligii Naţionale în fiecare din cele cinci sezoane scurse de la reluarea colaborării cu Costrăş. De asemenea, CSM-ul a obţinut o calificare în semifinalele LEN EuroCup, în sezonul 2019/20, suspendat de declanşarea pandemiei Covid-19 imediat după faza semifinalelor.