Ascultă Radio România Timișoara Live • 

CSU Arad, singura echipă care a refuzat înscrierea în noua Ligă Națională de rugby

CS Universitatea Arad e singura grupare ce nu s-a înscris în noua Ligă Națională, gândită de Federația Română de Rugby. Pentru a mări numărul de meciuri, din viitorul sezon se va trece la o competiție mai amplă, la care au fost invitate toate echipele ce compuneau fosta Divizie Națională.

CSU Arad, singura echipă care a refuzat înscrierea în noua Ligă Națională de rugby

Articol de Gabriel Toth, 7 aprilie 2022, 15:37

Dacă Știința Petroșani, campioana ultimelor ediții din eșalonul secund, a găsit resurse pentru a face pasul la acest nivel, CSU Arad a declinat invitația, din rațiuni financiare. Formația de pe Mureș e singura care nu s-a înscris în Liga Națională și va continua să se axeze pe rugby-ul în 8 și pe cel juvenil, în urma unui parteneirat cu clubul Warriors din Timișoara.

Altfel, jucătorii cu cotă din lotul Aradului au făcut pasul in corpore la Știința Petroșani. E vorba despre foștii jucători ai Timișoarei Viliami Moala, Jack Umaga, Jody Rose și Alexandru Iștoc.

„Chiar sunt curios să văd cum vor rezista în special la nivel sportiv cele venite din eşalonul inferior. Noi am refuzat participarea, pentru că nu ne permiteam nici financiar şi nici sportiv, diferenţa de pregătire şi valoare faţă de echipele din Superligă fiind foarte mare. Am avut o discuţie cu cei de la Primărie, dar nu s-au găsit soluţii pentru a ne susţine, aşa că am decis să continuăm doar cu rugby-ul în 7. Ne-au plecat deja patru jucători, toţi la campioana sezonului trecut din Divizia Naţională, Ştiinţa Petroşani și – probabil -vor mai pleca şi alţii”, a declarat antrenorul-jucător Marian Grindei pentru sportarad.ro.

Rugby-ul în 15 dispare, pentru moment de la Arad. Cea mai importantă performanță a orașului de pe Mureș în această disciplină s-a consemnat în 2006, când Contor Zenner UAV Arad a disputat finala campionatului, pierdută în fața Stelei.

Iată cum vor arăta cele două grupe de la care va porni noua Ligă Națională:

Grupa 1 – Știința Baia Mare, SC-UASAMVB Timișoara, CSU Cluj, CS Știința Petroșani, RC Gura Humorului, CSM Suceava și CSU Alba Iulia
Grupa 2 – CSA Steaua, CS Dinamo, CS Năvodari,RC Bârlad, CSM Galați, RC Grivița și CS Poli Iași.

Noul campionat urmează să demareze la finele săptămânii viitoare.

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby