Două noutăți în lotul Corvinului! Unul dintre ei e un fost adversar din barajul de promovare
Divizionara secundă Corvinul Hunedoara a perfectat astăzi două noi mutări. Sub comanda lui Florin Maxim au ajuns fundașul Antoniu Manolache, ultima oară la Gloria Bistrița, și David Ciurel, de la Ripensia Timișoara.
![Două noutăți în lotul Corvinului! Unul dintre ei e un fost adversar din barajul de promovare Două noutăți în lotul Corvinului! Unul dintre ei e un fost adversar din barajul de promovare](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/06/DSC00411-2000x1277-1.jpeg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Gabriel Toth, 28 iunie 2023, 21:38
Manolache are 23 de ani și nu se află la prima experiență în fotbalul din vestul țării, unde a mai evoluat pentru ACS Poli Timișoara (în ediția 2018/2019 a Ligii a II-a) și la CSM Reșița (în Liga a III-a, sezonul 2021/2022). El a făcut o bună parte a junioratului în Olanda, la Emmen, Twente și Groningen, iar în țară a mai evoluat la Petrolul Ploiești și Gloria Bistrița. A fost adversarul Corvinului în semifinala barajului de promovare în Liga a II-a, marcând golul Gloriei în meciul tur, câștigat de hunedoreni cu 2-1.
David Ciurel este mijlocaș și va împlini 18 ani pe 26 iulie. El a evoluat în ultimele sezoane pentru Ripensia, adunând 14 prezențe și două goluri în Liga a II-a. A debutat la acest nivel la vârsta de 16 ani, iar în sezonul trecut a marcat în două meciuri de pe teren propriu ale roș-galbenilor, cu Politehnica Iași (3-1) și Concordia Chiajna (1-2).
La Corvinul a mai ajuns, în această vară, Viorel Lică, fundaș central în vârstă de 28 de ani care în sezonul trecut a reușit promovarea în Superligă cu Politehnica Iași.
Hunedorenii s-au despărțit de trei jucători din lotul cu care au izbutit promovarea: Alexandru Curtean (care a decis să își încheie cariera de fotbalist), Antonio Vlad și Adrian Mar.