FCC Baschet Arad, victorie importantă pentru orgoliu și pentru clasament
FCC Baschet Arad a învins în deplasare marea rivală CS Municipal Târgovişte cu scorul de 56-49 (12-13, 14-15, 17-15, 13-6), duminică, într-un meci din Liga Naţională de baschet feminin. În urma acestui rezultat, arădencele păstrează șanse foarte bune pentru locul secund în clasament.
![FCC Baschet Arad, victorie importantă pentru orgoliu și pentru clasament FCC Baschet Arad, victorie importantă pentru orgoliu și pentru clasament](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/02/Manuel-Rodriguez-FCC-Baschet-Arad.jpeg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 10 februarie 2020, 08:30
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/02/Manuel-Rodriguez-FCC-Baschet-Arad.jpeg?resize=1389%2C771)
Foto: baschetarad.ro
Adrienne Nicole Webb a condus formaţia arădeană la victorie, cu 20 puncte şi 3 recuperări, notează Agerpres. De la echipa din Târgovişte s-au remarcat Gabriela Larisa Toma, cu 15 p, 11 rec, şi Gabriela Irimia, 12 p, 12 rec, 4 pase decisive.
„O victorie foarte importantă , pe un teren foarte dificil. Sunt foarte mândru de echipa mea, au făcut o treabă excelentă în jocul de echipă, jucând o apărare foarte inteligentă. Au marele merit de a lăsa Târgoviștea în doar 49 de puncte, dintre care 11 obținute de la linia de aruncări libere. Vreau să subliniez excelenta apărare pe care am făcut-o la Chivu și Stonenescu, doar cinci puncte marcate pentru cele două sportive. Echipa a îndeplinit perfect planul meciului și, deși Târgoviște a încercat să ne surprindă cu apărarea zonală, nu a avut câştig de cauză“
antrenorul FCC Baschet, Manuel Rodriguez | via baschetarad.ro
În Grupa valorică A, pe primul loc se află ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe, cu 18 puncte (9 jocuri), urmată de FCC Baschet Arad, 16 p (10 j), CS Municipal Satu Mare, 14 p (8 j), CS Municipal Târgovişte, 12 p (9 j), CSTBv Olimpia CSU Braşov, 12 p (10 j), CS Universitatea Cluj-Napoca, 12 p (10 j).