FCC UAV Arad se desprinde pe final și își consolidează poziția pe podium
Galben-albastrele au trecut acasă de Universitatea Cluj, cu 65-48. Grație succesului, Aradul are un punct în plus față de U și victorie în ambele meciuri din sezonul regular.
![FCC UAV Arad se desprinde pe final și își consolidează poziția pe podium FCC UAV Arad se desprinde pe final și își consolidează poziția pe podium](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/01/FCC-UAV-Arad-Universitatea-Cluj.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 7 ianuarie 2024, 08:57
Prima parte a fost echilibrată, cu avantaj al gazdelor la fiecare pauză: 19-18, după zece minute, și 34-31 la jumătatea partidei.
Clujul a mai ținut aproape până spre finalul sfertului al treilea, când tabela arăta 46-42, dar apoi FCC a câștigat ultimul sfert cu 15-6 și s-a impus la 17 puncte diferență.
Marcatoare Arad: Vitulova 30 puncte, 9 recuperări Easley 14 puncte, 8 pase decisive, Murray 10 puncte, Voica Nagy 6, Mititelu 4 și Biszak 1. Pentru clujence, fosta jucătoare a Aradului Elisabeth Pavel a fost în double-double, 19 puncte și 11 recuperări.