Categorii: BaschetSport

FIBA Europe Cup: victorie în deplasare pentru CSM Oradea!

CSM CSU Oradea a făcut un pas important spre sferturile de finală ale competiţiei masculine de baschet FIBA Europe Cup, după ce a învins echipa poloneză Trefl Sopot, cu scorul de 83-73, sâmbătă seara, la Gdansk, într-un meci din Grupa K.

Sursa foto: CSM Oradea

Vicecampioana României a reuşit a treia sa victorie în patru meciuri şi se află într-o poziţie bună pentru a ocupa unul din primele două locuri ale grupei, notează Agerpres. Meciul a fost echilibrat timp de 31 de minute, după care orădenii s-au desprins de la 63-63 la 63-70. Echipa antrenată de Cristian Achim şi-a păstrat un avans confortabil până la final, câştigând la diferenţă de zece puncte, 83-73. Nikola Markovic a fost MVP-ul orădenilor, cu 20 de puncte, 5 recuperări şi 6 pase decisive. S-au mai remarcat Kris Richard 16 p, 4 rec, 5 pd, Mark Ogden 12 p, 4 rec, Dovis Bickauskis 10 p, 8 rec, 4 pd și Alex Gavrilovic 8 p, 7 rec.

CSM CSU Oradea ocupă primul loc, cu 7 puncte (4 jocuri), urmată de Benfica, 7 p (5 j), Sporting Lisabona, 7 p (4 j), Trefl Sopot, 6 p (5 j). Bihorenii vor juca miercurea viitoare cu Trefl Sopot, în Arena ”Antonio Alexe”, iar un succes îi poate asigura calificarea în sferturi.

Articole asemănătoare

Infracțiunile electorale pot fi sesizate la numărul 112

Potrivit Poliției, se consideră infracţiuni electorale şi sunt pedepsite de lege împiedicarea exercitării votului, coruperea…

6 ore ago

Acuzaţie de mită electorală în judeţul Hunedoara

Poliția Hunedoara a fost sesizată prin 112 că, pe raza comunei Bucuresci, o persoană oferă…

6 ore ago

Doi adulți și un copil de 8 luni, izolați pe insulă formată pe râul Strei

Doi adulţi şi un copil de 8 luni, aflate la scăldat pe râul Strei, lângă…

6 ore ago

Sâmbătă prolifică pentru rugbiştii bănăţeni: victorie la scor cu Universitatea Cluj

Oaspeţii au rezistat doar un sfert de oră în Ronaţ, în faţa unei echipe mult…