Transfer de ofensivă, la UTA
Alexandru Tudorie este, începând de astăzi, noul atacant al UTA-ei. Fostul internațional de tineret al României va împlini 28 de ani, luna viitoare. El s-a născut la Galați, măsoară 1.92m și vine de la Al-Adalah, din Arabia Saudită.
![Transfer de ofensivă, la UTA Transfer de ofensivă, la UTA](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/02/UTA-transfer-Tudorie-e1707744169131.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Viorel Jurcut, 12 februarie 2024, 15:01
A adunat 209 meciuri în Superligă pentru FC Voluntari, Universitatea Craiova, Steaua București, Oțelul Galați și Sepsi OSK. În prima ligă a României a marcat de 52 de goluri și a oferit 10 pase decisive. A mai evoluat în carieră pentru Arsenal Tula, în Rusia.
În total a adunat 28 de meciuri la naționalele de juniori și tineret ale României. A câștigat trei Cupe ale României în trei sezoane consecutive între sezoanele 2020/2021 și 2022/2023. Mai are în palmares o Cupă a Ligii, cu Steaua București, și o Supercupă a României, cu Sepsi OSK.