UTA a irosit un avans de două goluri / AUDIO
UTA a remizat cu Oțelul la Galați, 2-2. Meciul a deschis etapa 28-a, antepenultima din Superliga de fotbal, iar rezultatul convine mai mult contracandidatelor la calificarea în play-off.
Articol de Adrian Schindarli, 20 februarie 2026, 18:59
Startul de meci a fost foarte bun pentru arădeni, care conduceau cu 2-0 după un sfert de oră. UTA a deschis scorul dintr-o fază fixă, o lovitură liberă executată spre bara a doua, Poulolo reluând cu o lovitură de cap din careul mic (în minutul 11).
Flavius Iacob a dublat diferența în minutul 15, cu un șut în diagonală de la 12 metri. Gălățenii au redus diferența înaintea pauzei, prin Bană (minutul 41).
După odihnă, moldovenii au obținut un penalty, dictat după analiza VAR. A fost un henț în careu al lui Iacob, transformat în gol de Conrado: 2-2, în minutul 56.
Cuplul Tzionis-Sota a avut o dublă ocazie în minutul 63. Și Coman a avut o șansă de 2-3, când lovitura de cap trimisă de el a șters transversala (minutul 77).
Spre final, gazdele au forțat golul victoriei, dar tabela nu s-a mai schimbat și ambele echipe rămân în afara zonei play-off.
Antrenorul arădenilor, Adrian Mihalcea, spune că UTA nu renunță la lupta pentru locurile de play-off:
Aflat la meciul 100 în prima ligă, Alin Roman a fost protagonistul unei faze controversate, în minutul 83. La un contact cu jucătorul gazdelor, Paul Iacob, mijlocașul UTA-ei a căzut în careul advers, dar arbitrul Viorel Flueran a lăsat jocul să continue: