Greu de învins, la Turda…
Potaissa Turda a învins SCM Politehnica Timișoara în duelul celor mai recente medaliate cu bronz ale campionatului autohton. Scor final 27-24 (13-12) într-un meci în care s-a simțit și lipsa lui Fenici în unele momente ofensive, mai ales în repriza secundă, însă și în apărare, acolo unde centrul polist juca avansat și mobil.
![Greu de învins, la Turda… Greu de învins, la Turda…](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2015/05/handbal-suceava-ch-politehnica.jpg?resize=844%2C475&ssl=1)
Articol de Viorel Jurcut, 11 noiembrie 2017, 19:57
A fost un meci al portarilor; Adam Savic de la timișoreni a strâns 14 intervenții decisive, în vreme ce la Ludovic Varo, de la Turda, a adunat 16. Ambele echipe au avut avantaj de 3 goluri, cu timișorenii în prima repriză și cu ardelenii imediat după pauză.
Politehnica s-a ținut aproape de adversara ei vreme de 50 de minute, până când s-a confruntat cu o inferioritate numerică, după eliminarea lui Cîmpan. În cele două minute, Potaissa a progresat de la 20-20 la 23-20, pentru ca în final să câștige cu 27-24. Principalii marcatori au fost: Vuk Milosevic 5g, Krsto Milosevic 4g, Marjanovic 4g, la Politehnica, respectiv Nenad Savic, Iancu și Cîntec câte 4 goluri la Potaissa.
”Mă bucur pentru băieții mei că au luptat extraordinar pe terenul unei echipe unde e greu să câștigi. Ne-am ținut aproape de adversarii noștri atât cât s-a putut. Suntem prea la cald și nu aș dori să fac referire și la alte aspecte ale meciului!”
Pero Milosevic, antrenor SCM Politehnica Timișoara