35 de goluri, diferența între profesioniști și studenți
Zona de vest a țării rămâne fără nicio echipă după optimile de finală ale Cupei României, la handbal masculin. Azi, HC Buzău a învins clar CSU Politehnica Timișoara (liga a 2-a) cu 53-18.
![35 de goluri, diferența între profesioniști și studenți 35 de goluri, diferența între profesioniști și studenți](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/03/handbal-CSU-Politehnica-HC-Buzau-mar-2024.jpeg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Viorel Jurcut, 22 martie 2024, 20:30
Aceasta a fost diferența între o echipă prim divizionară, cu jucători ce au contracte de profesioniști și o formație, la care toți sunt studenți și joacă handbalul ca preocupare de plan secund. A fost un meci la discreția buzoienilor, care conduceau la pauză cu 26-7 și care au rulat tot lotul în perspectiva unei confruntări ce se anunță mult mai interesantă în Liga Zimbrilor, SCM Politehnica – HC Buzău, de dumnică, ora 17. Principalii marcatori au fost Andrei Gopșa cu 13 goluri și Andrei Bejinariu cu 10 la învingători, respectiv Marius Negru cu 5 goluri și Cristian Spatariuc cu 4 la cea timișoreană.
În aceeași fază a Cupei României a mai evoluat CSM Oradea, care a pierdut la începutul săptămânii, scor 31-40 cu CSM Focșani.