Patru echipe timișene joacă la turneele final de handbal, juniori 3
Turneele finale ale Campionatelor Naționale de handbal, juniori 3, se dispută în aceste zile. Patru echipe din Timiș, două de fete și două de băieți, evoluează la aceste turnee.
![Patru echipe timișene joacă la turneele final de handbal, juniori 3 Patru echipe timișene joacă la turneele final de handbal, juniori 3](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/05/SCM-Poli-Timisoara-J3.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 27 mai 2024, 09:40
AHCS Cîtu Timișoara, la fete, și SCM Politehnica Timișoara, la masculin, evoluează în turneul final al Grupei Valoare, cea de elită.
În prima etapă, la Brăila, AHCS Cîtu a pierdut cu 37-24 în fața formației Transilvania Brașov, iar în runda a doua a depășit Gloria Bistrița, cu 30-28. Fetele mai au de jucat în grupă cu CSM București, astăzi, la ora 10.00.
SCM Politehnica Timișoara (foto) a trecut de Academia Minaur Baia Mare, 31-28, în prima etapă, și va întâlni astăzi, la ora 16.00, CSU Suceava. Cele mai bune opt echipe din țară concurează la Plopeni.
În Grupa Speranță, un fel de divizie secundă a juniorilor, evoluează două echipe din Moșnița Nouă, ACS Dominicii, la fete, și CSC, în competiția băieților.
Fetele din Moșnița au învins CSS Odorheiu Secuiesc, cu 26-25, și apoi au cedat cu LPS Suceava, 24-30. Ele joacă meciul decisiv pentru calificarea în semifinale, astăzi, la ora 10.00, cu ACS Ștefan Birtalan. Turneul are loc la Suceava.
La băieți, CSS Moșnița Nouă evoluează acasă, dar a cedat cu 19-15 în fața echipei LPS Cluj-Napoca. Astăzi, în etapa a doua, timișenii înfruntă CSS 2 București, de la ora 12.00, la sala din Moșnița Nouă.
În fiecare dintre cele patru competiții, primele două clasate din grupă merg în semifinale.