SCM Politehnica Timișoara, direct în turul al doilea din European Cup
Handbaliștii de la SCM Politehnica Timișoara vor intra direct în turul al doilea în EHF European Cup. Bănățenii vor fi capi de serie, după cum a anunțat ieri forul continental.
Articol de Adrian Schindarli, 8 iulie 2026, 07:12
83 de echipe se vor afla la start, iar SCM Politehnica Timișoara se numără printre cele 45 de formații care vor intra în competiție în turul al doilea, programat pe 17/18 și 24/25 octombrie. Tragerea la sorți va avea loc marți, 14 iulie.
SCM Poli revine în cupele europene după o absență de șapte ani. Alb-violeții au terminat precedentul sezon pe locul al patrulea și au jucat finala Cupei României.
Bănățenii au făcut deja patru transferuri, dar l-au cedat pe Christian Manojlovic, golgeterul echipei. Italianul a plecat la o echipă de EHF Champions League, Sporting Lisabona.
A doua reprezentantă a României în competiție este Potaissa Turda, care a primit un wild card și va intra în joc din primul tur.