Timișoara și Oradea forțează calificarea în sferturile de finală / AUDIO
Două echipe din vestul țării vor intra pe teren joi, în turul secund al Cupei României la handbal, la masculin.
Articol de Adrian Schindarli, 10 decembrie 2025, 16:38
CSM Oradea va fi gazdă pentru CSM Făgăraș, de la ora 18.30, la sala Antonio Alexe. Este meciul dintre prima (Oradea) și a treia clasată (Făgăraș) din Seria C a ligii secunde. Cele două formații s-au întâlnit și la 20 octombrie, în campionat, când echipa din județul Brașov s-a impus cu 35-28, acasă. Este singura înfrângere a bihorenilor, în 9 meciuri.
Antrenorul CSMO, Cosmin Liberț, spune că jocul de mâine este un moment al adevărului:
SCM Politehnica Timișoara joacă în deplasare cu Politehnica Iași, tot mâine, de la ora 17.00.
Antrenorul secund al timişorenilor, Andrei Păiuş, consideră că meciul trebuie tratat cu seriozitate, fără a ţine cont că adversarul se află pe penultimul loc în Seria A din divizia secundă:
„Toate competițiile sunt importante pentru noi. În primul și în primul rând, meciul de la Iași este unul care trebuie tratat serios. Am fi tentați să credem că dacă jucăm cu o formație de ligă secundă – așa cum s-a întâmplat și în primul tur cu Târgoviște – va fi ușor, dar nu e bine să gândim așa. Din punctul meu de vedere, o echipă cu pretenții, o echipă care se respectă, cu jucători de valoare, nu are voie să creadă că o să fie un meci mai ușor. Aaa, că putem noi să ni-l facem ușor, asta este cu totul altă abordare. Și putem să ni-l facem ușor dacă respectăm niște principii.”
Disputele au loc în manșă unică, iar câștigătoarele se califică în sferturile de finală.