Informatica, la a treia plecare a verii! Darius Nastai merge în Italia
Prim-divizionara de fotbal în sală Informatica Timișoara s-a despărțit de al treilea jucător din lotul pe care s-a bazat în sezonul trecut. Tânărul Darius Nastai a ajuns la un acord cu ASD Junior Domitia, grupare din liga secundă italiană.
![Informatica, la a treia plecare a verii! Darius Nastai merge în Italia Informatica, la a treia plecare a verii! Darius Nastai merge în Italia](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/07/Darius-Nastai.jpg?resize=728%2C479&ssl=1)
Articol de Gabriel Toth, 22 iulie 2020, 09:12
Fotbalistul în vârstă de 19 ani a debutat în eșalonul de elită al României pentru Informatica în sezonul 2017-2018. În acea ediție, a cucerit „tripla” cu formația de pe Bega – campionatul, Cupa României și Supercupa României. Alături de echipa U19 a clubului, a cucerit Cupa României și titlul național. Prestațiile sale l-au determinat pe selecționerul Robert Lupu să îl cheme la naționala de seniori, pentru care a debutat în aprilie 2019, într-un amical disputat la Arad cu Armenia (scor 5-3).
„În primul rând, mulțumesc echipei Informatica pentru sprijin și pentru experiența ce am acumulat-o în cadrul echipei, mulțumesc frumos staff-ului și tuturor. Încerc să fac o figură frumoasă în Italia pentru că e o șansă foarte bună pentru mine să mă ridic în lumea futsalului”, a declarat Darius Nastai, pentru opiniatimisoarei.ro.
Despre transferul lui Nastai la ASD Junior Domitia a vorbit și antrenorul echipei din peninsulă, Luigi Bernardo, pentru pagina de Facebook a clubului: „Sunt sigur că Darius se va integra foarte bine, și tactic, dar și ca om”.
Darius Nastai e al treilea jucător care o părăsește pe Informatica în această pauză competițională. Au mai plecat de pe Bega portarul Roberto Voin, la Autobergamo Deva, și Darko Ristic, care a optat pentru prim-divizionara maghiară Kecskemet.