Medicina Timișoara, campioană la Open, bronz la feminin
Campionatului Național de Șah pe echipe, Superliga Open a avut din nou echipele timișene printre protagoniste. În întrecerea masculină (Open), Medicina a câștigat titlul, iar CSU Universitatea de Vest Timișoara s-a clasat pe III.
![Medicina Timișoara, campioană la Open, bronz la feminin Medicina Timișoara, campioană la Open, bronz la feminin](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2017/11/Kuzubov-Yuriy.jpg?resize=550%2C367&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 22 noiembrie 2017, 14:01
![](https://i0.wp.com/radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2017/11/Kuzubov-Yuriy.jpg?resize=550%2C367)
Yuryi Kuzubov
Medicina a avut cel mai greu meci cu CSM Baia Mare, în fața căreia s-a impus cu 3,5-2,5, în vreme ce partida cu UVT a câștigat-o cu 4-2. Mediciniștii au avut câștig de cauză în toate meciurile disputate, nouă la număr. Ucraineanul Yuriy Kuzubov a fost cel mai bun jucător al campionilor, cu 6,5 puncte din șapte posibile. ACS Vados Arad s-a clasat pe VII, din zece formații.
Zece echipe au participat și la feminin, cu Politehnica Iași clasată pe locul I. Medicina Timișoara a fost pe III, CSU Arad pe VI, iar CS Sânandrei, pe IX. Competiția a avut loc la Băile Govora, județul Vâlcea.