Mihaela Sandu și Angela Dragomirescu, pe podiumul național!
Campionatele Naționale Individuale de șah, desfășurate la Sebeș, au reunit 84 de competitori la secțiunea Open și 30 de concurente la feminin.
![Mihaela Sandu și Angela Dragomirescu, pe podiumul național! Mihaela Sandu și Angela Dragomirescu, pe podiumul național!](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/02/sah-podium-national-feb-2023.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Viorel Jurcut, 27 februarie 2023, 10:12
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/02/sah-podium-national-feb-2023.jpg?resize=1500%2C1000)
Susa foto: Federația Română de Șah
Pentru zona de vest a țării, medaliile au venit în competiția feminină, unde Mihaela Sandu și Angela Dragomirescu (ambele de la Medicina Timișoara) au terminat pe locurile al 2-lea și respectiv al 3-lea. Mihaela Sandu a fost lider multă vreme, dar a avut un final mai slab și a cedat întâietatea la Miruna Lehaci, de la Politehnica Iași, cu 7 puncte din 9 posibile. Sandu și Dragomirescu au adunat câte 6 puncte.
La categoria Open, ucraineanul Kirill Shevchenko, ce va concura pentru România, s-a impus cu 8 puncte în nouă runde. Cea mai bună clasare a unui sportiv legitimat în verstul țării a fost poziția a 5-a, ocupată de Alexandru-Vasile David, de la Vados Arad.