Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Peluza Sud cere „Respect pentru sportul timișorean”

Suporterii Politehnicii Timișoara vor organiza un marș sâmbătă, după meciul cu Hermannstadt, pentru a trage un nou semnal de alarmă în problema infrastructurii sportive din oraș. Fanii se vor deplasa, în mod organizat, de la stadionul „Știința” până la sediul Consiliului Județean Timiș.

Peluza Sud cere „Respect pentru sportul timișorean”

Articol de Gabriel Toth, 9 martie 2022, 14:24

Galeria alb-violetă își exprimă astfel nemulțumirea față de incapacitatea autorităților locale de după Revoluție de a asigura o infrastructură civilizată sportului din Timișoara.

Vă amintim, Poli a pierdut la „masa verde” meciul cu Petrolul Ploiești, din 24 februarie, după ce nocturna de pe stadionul „Dan Păltinișanu” a cedat de două ori. Unica măsură a Consiliului Județean Timiș a fost închiderea arenei, ceea ce a forțat clubul alb-violet să organizeze următorul meci de campionat, cu Hermannstadt, pe stadionul „Știința”. În ultimele zile, clubul a încercat să organizeze câteva discuții cu reprezentanții autorităților, amânate însă de vizita conducerii CJT în Dubai, la Expoziția Mondială.

Iată comunicatul integral al Peluzei Sud Timișoara:

Timișoara a rămas de mai bine de 30 de ani captiva propriei delăsări în privința infrastructurii sportive. Folosim aceleași facilități îmbătrânite, fără legătură cu secolul în care ne aflăm și fără ca cineva să intervină. Ne complacem în aceleași fraze lipsite de conținut ”nu putem”, ”nu avem bani”, ”Bucureștiul nu ne dă”.
????.
Dacă Bucureștiul nu ne dă, trebuie să ne facem. Dacă nu putem, trebuie să facem să putem. Dacă nu avem bani, facem rost. Dacă apare orice altă problemă, facem tot posibilul să o depășim.
Nu există timișorean sau iubitor de sport care să trăiască în Timișoara și să nu se simtă rușinat de modul în care se prezintă orașul nostru, în raport cu altele din țară. Ne-am uitat pe rând cum s-au ridicat stadioane noi la București, Craiova, Cluj, Arad. Să nu mai vorbim de Alexandria sau Turnu Măgurele. Între timp noi folosim facilități din anii 60 dar ni se pretinde performanță și să ne reprezentăm orașul cu mândrie.
??????!
Peste toate acestea, am fost nevoiți să suportăm rușinea unui meci pierdut la masa verde, după ce nocturna s-a stins din neglijența celor care trebuiau să se asigure că ea funcționează și să o pună la dispoziția celor care o închiriază. Iar, ca rezolvare, singurul stadion (încă) decent pentru meciuri de Liga a II-a cu spectatori se închide. De ce? Nimeni nu are un răspuns, nicio scuză și nicio propunere viabilă de rezolvare a situației.
??!
Nu suntem de acord! De aceea pornim sâmbătă, 12 martie, după meciul cu Hermannstadt într-un mars simbolic în care cerem respect pentru sportul timișorean și pentru timișorenii iubitori de sport. Îi așteptăm alături de noi pe toți cei frustrați de starea infrastructurii sportive din orașul nostru și cei care consideră că Timișoara merită mai mult!

❓ Ce înseamnă respect pentru sportul timișorean?

☑ Acord politic cu substață, nu doar de fațadă, între toți actorii politici din Timișoara și Timiș cu obiectiv principal dezvoltarea sportului timișorean
☑ Lobby susținut din partea parlamentarilor de Timiș pentru materializarea proiectelor de infrastructură sportivă mare ale Timișoarei, care beneficiază de finanțare de la bugetul de stat
☑ Declararea obiectivului stadionului mare al Timișoarei ca fiind de interes maxim – din punctul în care suntem, respectându-se calendarele de implementare de la proiectele stadioanelor Giulești și Steaua, putem vorbi despre finalizarea noului ”Dan Păltinișanu” în luna august 2025, în cazul în care există dorință
☑ Susținere sporită, transparentă și legală, din partea autorităților locale și județene pentru sectorul sportiv juvenil – sumele oferite în prezent sunt ridicole, în raport cu necesitățile unui club sportiv profesionist (acestea fiind în marea lor majoritate private, în Timișoara și aflându-se într-o competiție neloială cu inițiative susținute în mare parte din bani publici)
☑ Susținere publică, asumată și constantă din partea autorităților pentru cluburile sportive profesioniste din Timișoara care încearcă să facă performanță, indiferent de sport

Ne vedem sâmbătă!

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 09:02

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA

În vârstă de 28 de ani, fotbalistul francez cu origini congoleze vine la Arad după experienţe importante în fotbalul francez. În sezonul...

Fundaş central din liga a doua a Franţei, pentru UTA
Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:58

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ

La Vinga, în judeţul Arad, CSM Deva s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la Athletico, după un gol marcat de Mureşan, în minutul 68. Finalul de...

Baraj L3 | Victorii pentru CSM Deva şi Nera Bogodinţ
AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară
Fotbal duminică, 21 iunie 2026, 08:38

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară

În ordine, corviniştii vor juca pe 24 iunie cu NK Brinje Grosuplje (nou-promovată în prima ligă din Slovenia), 1 iulie, când vor evolua...

AUDIO | Corviniştii, spre Slovenia, pentru cantonamentul de vară
AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA
Fotbal sâmbătă, 20 iunie 2026, 15:04

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA

Tânărul Robert Baba a deschis scorul, în minutul 52, după o pasă venită de la Dragoş. Trei minute mai târziu s-a făcut 2-0 după reuşita...

AUDIO | Victorie clară la primul amical al verii, pentru UTA
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 19:25

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă

Alb-verzii nu mai contează astfel pe serviciile goalkeeperului Marian Brașoveanu (20 ani), precum nici pe cele ale jucătorilor de câmp Armin Mada...

CSC Dumbrăviţa s-a despărţit de o echipă întreagă
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 19:05

FC Bihor, reunire săptămâna ce vine şi cantonament în Slovenia

Până la reunirea programată pe 24 iunie la arena din localitate, gruparea de pe Crişul Repede a anunţat despărţirea de Andreas Chiriţoiu,...

FC Bihor, reunire săptămâna ce vine şi cantonament în Slovenia
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 13:47

Corvinul îşi întăreşte ofensiva cu un argentinian

În vârstă de 24 de ani, Gillard a semnat pe două sezoane şi poate evolua atât ca aripă stânga cât şi ca vârf de atac. El a a juns,...

Corvinul îşi întăreşte ofensiva cu un argentinian
Fotbal vineri, 19 iunie 2026, 09:14

Atacant kosovar din fotbalul italian, la UTA

Născut la Belluno, în Italia, cu origini kosovaro-albaneze, fotbalistul de 27 de ani este un produs al academiei AC Milan și vine la Arad după o...

Atacant kosovar din fotbalul italian, la UTA