Ascultă Radio România Timișoara Live • 

CSM Oradea egalează Steaua în finală

Campioana României la polo pe apă, CSM Oradea, a câștigat meciul 2 al finalei Superligii, cu Steaua București.

CSM Oradea egalează Steaua în finală

Articol de Gabriel Toth, 17 mai 2026, 21:09

A fost 11-10 pentru bihoreni, în această seară, în bazinul „Ioan Alexandrescu”, după ce „militarii” câștigaseră prima întâlnire, cea de vineri, cu 16-14.

Oradea a fost extrem de decisă încă din start. A condus cu 2-0, 3-1 și 4-2 – scor cu care s-a încheiat primul sfert. Diferența de două lungimi s-a menținut și la jumătatea meciului, 7-5.

Al treilea segment a fost mult mai închis, iar Oradea a reușit să se distanțeze la un moment dat la patru lungimi, 9-5, dar reușita lui Țepeluș a stabilit scorul după primele trei reprize – 9-6.

Oradea a reușit să gestioneze finalul, în ciuda unor momente mai tensionate la începutul sfertului, care au condus la eliminarea lui Negrean. Bihorenii au obținut o victorie necesară și grație portarului Raul Gavriș, care a menținut distanța de pe tabelă printr-o serie de intervenții de excepție.

Principalul marcator pentru CSM a fost Velkic, cu 3 goluri, urmat de Gardasevic, cu 2. Câte un gol au înscris Ilisie, Czenk, Vancsik, Negrean, Gusarov și Oltean.

Finala se mută la București, în bazinul Stelei. Meciul 3 va avea loc vineri, de la ora 20.00, iar meciul 4 peste o săptămână, duminică, tot de la ora 20.00.

CSM Oradea începe în bazinul propriu finala Superligii
Polo pe apă joi, 14 mai 2026, 07:38

CSM Oradea începe în bazinul propriu finala Superligii

Începe finala Superligii de polo pe apă. Primele două jocuri ale seriei dintre CSM Oradea și Steaua București vor avea loc în bazinul „Ioan...

CSM Oradea începe în bazinul propriu finala Superligii
Poloiștii orădeni, din nou în finala Superligii
Polo pe apă miercuri, 29 aprilie 2026, 21:52

Poloiștii orădeni, din nou în finala Superligii

Bihorenii au închis seria în minimum de meciuri, cu o primă victorie la Oradea și cea de-a doua în Capitală. Echipa din Oradea a controlat...

Poloiștii orădeni, din nou în finala Superligii
AUDIO / Vancsik: ”Mergem la București, să câștigăm!”
Polo pe apă marți, 28 aprilie 2026, 09:47

AUDIO / Vancsik: ”Mergem la București, să câștigăm!”

Campionii en titre ai României sunt favoriții semifinalei cu Rapid, însăîn ciuda acestui avantaj theoretic, sâmbătă au câștigat acasă, la...

AUDIO / Vancsik: ”Mergem la București, să câștigăm!”
CSM Oradea, la o victorie distanță de finală
Polo pe apă duminică, 26 aprilie 2026, 09:10

CSM Oradea, la o victorie distanță de finală

Poloiștii de la CSM Oradea au câștigat primul joc al semifinalei Superligii, contra Rapidului. Bihorenii s-au impus cu 19-17, în bazinul „Ioan...

CSM Oradea, la o victorie distanță de finală
Polo pe apă vineri, 24 aprilie 2026, 09:19

CSM Oradea începe asaltul către finală

Superliga de polo pe apă se reia la finalul acestei săptămâni, cu semifinalele și cu jocurile de clasament. Campioana CSM Oradea dispută primul...

CSM Oradea începe asaltul către finală
Polo pe apă sâmbătă, 28 martie 2026, 20:09

CSM Oradea și-a încheiat aventura europeană

Poloiștii de la CSM Oradea s-au oprit în sferturile de finală din LEN EuroCup. Bihorenii au pierdut în această seară, în bazinul propriu, și...

CSM Oradea și-a încheiat aventura europeană
Polo pe apă luni, 23 martie 2026, 21:27

CSM Oradea pierde cu Steaua, dar încheie prima sezonul regular

În ultima etapă a sezonului regular din Superliga de polo pe apă, CSM Oradea a fost învinsă în bazinul Stelei. Bucureștenii s-au impus cu...

CSM Oradea pierde cu Steaua, dar încheie prima sezonul regular
Polo pe apă vineri, 20 martie 2026, 10:51

Oradea nu are emoții în propriul bazin; urmează derby-ul cu Steaua

Gazdele au marcat primele 13 goluri ale partidei și nu au avut emoții în condițiile în care antrenorii Petar Kovacevic și Ciprian Cîmpianu au...

Oradea nu are emoții în propriul bazin; urmează derby-ul cu Steaua