Poloiștii români, la a doua victorie la Campionatul European! Un jucător de la CSM Oradea, printre marcatori
Naţionala masculină de polo pe apă a României a învins Slovenia, cu 13-5, la Dubrovnik (Croaţia), în Grupa D a Campionatului European. Tricolorii conduceau la cinci goluri, 6-1, încă de la finalul primului sfert și au bifat a doua victorie, după 12-8, vineri, cu Olanda.
![Poloiștii români, la a doua victorie la Campionatul European! Un jucător de la CSM Oradea, printre marcatori Poloiștii români, la a doua victorie la Campionatul European! Un jucător de la CSM Oradea, printre marcatori](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2024/01/polo.jpg?resize=848%2C479&ssl=1)
Articol de Gabriel Toth, 8 ianuarie 2024, 06:08
Vlad Georgescu a marcat 3 goluri, în vreme ce David Belenyesi, de la CSM Oradea, a punctat o dată. Celălalt jucător al bihorenilor, Levente Vancsik, nu a fost pe foaia de joc.
În celălalt meci al grupei, Olanda – Slovacia 17-6. Primele două clasate se califică în play-off-ul pentru sferturile de finală. România este lider, cu șase puncte, urmată de Olanda și Slovacia, câte 3
Mâine vor avea loc ultimele partide din grupă, România – Slovacia (18:45) şi Olanda – Slovenia (21:15).