Reșițeanca Alina Vuc și-a asigurat prezența în finala mondială, dar și la Jocurile Olimpice
Reșiteanca Alian Vuc s-a calificat, astăzi, în finala categoriei 50 kg, la Campionatele Mondiale de lupte de la Nur-Sultan (Kazahstan), rezultat care i-a asigurat calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.
![Reșițeanca Alina Vuc și-a asigurat prezența în finala mondială, dar și la Jocurile Olimpice Reșițeanca Alina Vuc și-a asigurat prezența în finala mondială, dar și la Jocurile Olimpice](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2019/03/EmiliaAlinaVuc.jpg?resize=800%2C450&ssl=1)
Articol de Gabriel Toth, 17 septembrie 2019, 16:02
Vicecampioană mondială în 2017, la Paris, Vuc a trecut în preliminarii de germanca Ellen Riesterer, în optimi a învins-o pe taiwaneza Meng Hsuan Hsieh, în sferturi a câştigat în faţa ucrainencei Oksana Livaci, campioana europeană şi medaliată cu bronz la Mondialele de anul trecut, iar în semifinale a învins-o pe kazaha Valentina Ivanovna Islamova Brik.
Vuc o va înfrunta în meciul pentru medalia de aur pe azera Maria Stadnik, multiplă campioană europeană, fostă campioană mondială şi dublă vicecampioană olimpică.