Ascultă Radio România Timișoara Live • 

România trece de Namibia, în primul meci la World Rugby Nations Cup

florin-vlaicu

Florjn Vlaicu a mai fructificat o penalitate în repriza secundă și a pus ultimele două puncte ale României în partida de aseară. Șapte jucători de la campioana Timișoara Saracens au fost în 15-le de start al „stejarilor”: Valentin Popârlan, Valentin Calafeteanu, Jody Rose, Jack Umaga, Stephen Shennan, Cătălin Fercu şi Stelian Burcea, acesta fiind în premieră căpitanul primei reprezentative. În partea secundă, Lyn Howells i-a utilizat și pe Andrei Rădoi și Gigi Militaru.

Turneul de la București se desfășoară după noul regulament experimental al World Rugby, în care eseul are 6 puncte, câte 2 puncte având transformarea acestuia, fructificarea unei lovituri de penalitate și dropgolul. De asemenea, legarea grămezii se face în doar doi timpi, nu în trei, așa cum era până acum, iar eseul de penalitate are 8 puncte.

În celelalte meciuri ale zilei, Argentina XV a învins, cu punct bonus ofensiv, Spania, scor 44-8, iar Italia Emerging a trecut de Uruguay cu 26-24, sud-americanii obținând însă punctul bonus defensiv.

Următorul meci al României va fi cu Uruguay, la 13 iunie, ora 20:00.

Sursă foto: frf.ro

România trece de Namibia, în primul meci la World Rugby Nations Cup

Articol de Tiberiu Atanasoae, 10 iunie 2016, 06:38

Cel mai bun marcator din istoria acestei competiții, Florin Vlaicu, a făcut rapid 4-0 din două penalități, în minutele 7 și 9. Până la pauză, România a beneficiat de un eseu de penalitate  și de o încercare a lui Ionuț Dumitru– în chiar ultimul minut – netransformată de Vlaicu.

florin-vlaicu

Florjn Vlaicu a mai fructificat o penalitate în repriza secundă și a pus ultimele două puncte ale României în partida de aseară. Șapte jucători de la campioana Timișoara Saracens au fost în 15-le de start al „stejarilor”: Valentin Popârlan, Valentin Calafeteanu, Jody Rose, Jack Umaga, Stephen Shennan, Cătălin Fercu şi Stelian Burcea, acesta fiind în premieră căpitanul primei reprezentative. În partea secundă, Lyn Howells i-a utilizat și pe Andrei Rădoi și Gigi Militaru.

Turneul de la București se desfășoară după noul regulament experimental al World Rugby, în care eseul are 6 puncte, câte 2 puncte având transformarea acestuia, fructificarea unei lovituri de penalitate și dropgolul. De asemenea, legarea grămezii se face în doar doi timpi, nu în trei, așa cum era până acum, iar eseul de penalitate are 8 puncte.

În celelalte meciuri ale zilei, Argentina XV a învins, cu punct bonus ofensiv, Spania, scor 44-8, iar Italia Emerging a trecut de Uruguay cu 26-24, sud-americanii obținând însă punctul bonus defensiv.

Următorul meci al României va fi cu Uruguay, la 13 iunie, ora 20:00.

Sursă foto: frf.ro

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby