Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Șase sarazini sub tricolor

„World Rugby ne-a ajutat foarte mult cu aceste meciuri pentru că putem vedea ce înseamnă o deplasare atât de lungă, până în Japonia, putem vedea cum ne adaptăm la o diferență foarte mare de fus orar, la condițiile pe care le vom întâlni acolo. Vom juca pe un stadion de Cupă Mondială, cu echipa pe care o vom avea adversar în grupe, astfel vom putea practic vedea atmosfera și tot ce se întâmplă în jurul unui astfel de meci într-o cultură total diferită de cea europeană. Va fi un tur de forță pentru jucători pentru că practic în șase zile vom juca pe două continente. Obiectivul nostru la aceste meciuri test este de a crește nivelul jocului și de a le da șansa unor jucători tineri de a se afirma în națională. Nefiind această miză de calificare la Cupa Mondială cum se întâmplă în Rugby Europe Championship, putem conta mai mult pe tineri. Am văzut jucători care promit, ca Iurea, ca Strătilă, ultimul de altfel reprezintă și una dintre soluțiile pe care le vom încerca pe postul de fundaș. Este un turneu pe care îl vom face fără Cătălin Fercu pentru că el are probleme legate de deplasarea cu avionul. Faptul că vom zbura destul de mult, până în Japonia, apoi Canada și revenirea acasă, ar pune o presiune în plus pe el. Pentru ultima partidă din iunie, cu Brazilia, la întoarcerea în țară, lotului inițial stabilit i se vor mai adăuga câțiva jucători de perspectivă”

Șase sarazini sub tricolor

Articol de Adrian Schindarli, 30 mai 2017, 17:04

Cinci rugbyști provin de la CSM Știința Baia Mare, doi de la CSM București, unul de la Dinamo. De asemenea, 7 jucători convocați evoluează în Franța și unul în Anglia. De la formația bănățeană au fost convocați Eugen Căpățână (foto), Andrei Rădoi, Valentin Popârlan, Jack Umaga, Florin Vlăduț Popa și Tangimana Fonovai.

„World Rugby ne-a ajutat foarte mult cu aceste meciuri pentru că putem vedea ce înseamnă o deplasare atât de lungă, până în Japonia, putem vedea cum ne adaptăm la o diferență foarte mare de fus orar, la condițiile pe care le vom întâlni acolo. Vom juca pe un stadion de Cupă Mondială, cu echipa pe care o vom avea adversar în grupe, astfel vom putea practic vedea atmosfera și tot ce se întâmplă în jurul unui astfel de meci într-o cultură total diferită de cea europeană. Va fi un tur de forță pentru jucători pentru că practic în șase zile vom juca pe două continente. Obiectivul nostru la aceste meciuri test este de a crește nivelul jocului și de a le da șansa unor jucători tineri de a se afirma în națională. Nefiind această miză de calificare la Cupa Mondială cum se întâmplă în Rugby Europe Championship, putem conta mai mult pe tineri. Am văzut jucători care promit, ca Iurea, ca Strătilă, ultimul de altfel reprezintă și una dintre soluțiile pe care le vom încerca pe postul de fundaș. Este un turneu pe care îl vom face fără Cătălin Fercu pentru că el are probleme legate de deplasarea cu avionul. Faptul că vom zbura destul de mult, până în Japonia, apoi Canada și revenirea acasă, ar pune o presiune în plus pe el. Pentru ultima partidă din iunie, cu Brazilia, la întoarcerea în țară, lotului inițial stabilit i se vor mai adăuga câțiva jucători de perspectivă”

antrenorul Lynn Howells

Echipa se va reuni miercuri, 31 mai, urmând ca în 1 și 2 iunie să susțină două antrenamente pe Stadionul „Arcul de Triumf”. Plecarea spre Japonia este programată pentru sâmbătă, 3 iunie.

Lotul convocat pentru turneul din luna iunie este următorul:

pilieri — Constantin Pristăviță (Știința Baia Mare), Alexandru Țăruș (Sale Sharks), Alexandru Gordaș (CSA Steaua), Andrei Ursache (Carcassonne), Ionel Badiu (Carcassonne);

taloneri — Eugen Căpățână (Timișoara Saracens), Otar Turashvili (Colomiers), Andrei Rădoi (Timișoara Saracens);

linia a doua — Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), Johannes Van Heerden (Știința Baia Mare), Marius Antonescu (Colomiers), Andrei Iurea (Știința Baia Mare);

linia a treia — Viorel Lucaci (CSA Steaua), Andrei Gorcioaia (Massy), Vlad Nistor (Albi), Mihai Macovei (Colomiers);

mijlocași la grămadă — Florin Surugiu (CSA Steaua), Tudorel Bratu (CS Dinamo);

mijlocași la deschidere — Florin Vlaicu (CSA Steaua), Samoa Luke (Știința Baia Mare);

centri — Jack Umaga (Timișoara Saracens), Florin Vlăduț Popa (Timișoara Saracens), Paula Kinikinilau (CSM București), Sione Fakaosilea (Știința Baia Mare);

aripi: Ionuț Dumitru (CSA Steaua), Jack Cobden (CSM București), Tangimana Fonovai (Timișoara Saracens);

fundaș – Sabin Strătilă (CSA Steaua)

Echipa națională de rugby a României va participa la un turneu internațional în cadrul căruia vor disputa partide test cu Japonia (10 iunie, Kumamoto), Canada (17 iunie, Edmonton) și Brazilia (24 iunie, București).

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby