Copil intră pe tabloul unui challenger din Belgia
Jucătorul arădean de tenis Marius Copil s-a calificat pe tabloul principal al turneului challenger de la Ottigne-Louvain-la Neuve, din Belgia, după ce a învins relativ lejer în meci decisiv un al doilea jucător din Turcia.
![Copil intră pe tabloul unui challenger din Belgia Copil intră pe tabloul unui challenger din Belgia](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2019/08/image-2019-04-4-23069435-41-marius-copil.jpg?resize=800%2C479&ssl=1)
Articol de Viorel Jurcut, 23 ianuarie 2024, 15:56
Copil l-a depășit pe Altug Celikbilek cu 6-1, 6-4 într-o oră și 24 de minute. Compatriotul nostru e pe locul 294 în clasamentul mondial al acestei săptămâin, în vreme ce turcul Celiukbilek e cu 15 poziții mai jos. Ieri, în prima rundă a acestei faze preliminare, Marius l-a învins Yanki Erel tot în două seturi, dar ceva mai echilibrate, 7-5, 6-3.