Tereza Vitulova revine la FCC UAV Arad
Echipa de baschet feminin FCC UAV Arad a confirmat a doua stranieră pentru sezonul 2023-2024. Este vorba de cehoaica Tereza Vitulova. pivotul de 1,91 metri, care revine la gruparea de pe Mureș după un an de pauză.
![Tereza Vitulova revine la FCC UAV Arad Tereza Vitulova revine la FCC UAV Arad](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/08/3c1f4f965407855624da20bb238e4bce.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Gabriel Toth, 8 august 2023, 10:57
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2023/08/3c1f4f965407855624da20bb238e4bce.jpg?resize=1920%2C1280)
Foto: baschetarad.ro
La precedenta aventură în galben-albastru, Vitulova a avut medii de 11,7 puncte și 6,3 recuperări în 26:51 minute, cu 12,8 eficiență medie în 31 de meciuri de campionat, contribuind cu puncte importante la argintul din Liga Națională. A avut 52,2% reușite la aruncările de două puncte, 32,7% la triple și 76,2% la libere.
În ediția precedentă de campionat, Vitulova a evoluat în prima parte a sezonului pentru Rapid București, ca mai apoi să semneze cu CSM Constanța, alături de care a ajuns în finala campionatului.
În 2018, Vitulova a cucerit medalia de aur la EuroBasket Women U20, Divizia B, eveniment găzduit la Oradea. În Europa, pivotul a jucat pentru formaţiile BK Zabiny Brno şi Basket Zabiny Brno.