Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Timișoara Saracens rămâne fără un adversar în Superligă

Sport Club Municipal Gloria Buzău a anunţat într-un comunicat că echipa sa de rugby se retrage din SuperLiga CEC Bank, în urma amânării începerii returului campionatului naţional, dar şi din cauza restricţiilor bugetare survenite în urma pandemiei de coronavirus.

După retragerea Gloriei Buzău, prima divizie de rugby rămâne cu doar 6 echipe.

Timișoara Saracens rămâne fără un adversar în Superligă

Articol de claudiusav, 29 aprilie 2020, 10:26

După retragerea Gloriei Buzău, prima divizie de rugby rămâne cu doar 6 echipe.

Secția de rugby va rămâne doar la nivel de juniori. „Clubul doreşte să promoveze valorile locale şi să ajute la dezvoltarea viitorilor mici rugbişti buzoieni. În acest moment, la echipele de copii şi juniori activează patru antrenori buzoieni, care se ocupă de 60 de copii, împărţiţi în trei grupe. Se doreşte, însă, ca acest număr să ajungă la 100 în viitorul apropiat”, precizează gruparea buzoiană.

Gloria Buzău ocupa locul 6, penultimul în SuperLiga CEC Bank, cu 10 puncte (7 jocuri), la egalitate cu Dinamo (locul 5).  Membrii Colegiul Director ai FRR au decis pe 17 martie amânarea începerii returului SuperLigii şi a returului Diviziei Naţionale de Seniori până la noi dispoziţii ale autorităţilor competente privind starea de urgenţă.

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Rugby luni, 25 mai 2026, 19:27

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori

Pentru această acțiune, opt rugbiști de la SCM Timișoara au fost chemați la lot. Cei opt de la SCM USV Timișoara sunt: Eduard Matei, Sebastian...

Meciurile test de vară pentru rugbiștii tricolori
Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
Rugby sâmbătă, 16 mai 2026, 14:23

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara

În ultima etapă a turului din Liga de Rugby, SCM Timișoara a obținut o victorie fără drept de apel în fața Universității Cluj. Bănățenii...

Câte 45 de puncte pe repriză pentru SCM Timișoara
SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
Rugby vineri, 15 mai 2026, 11:38

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj

Rugbiștii de la SCM Timișoara joacă al doilea meci consecutiv pe teren propriu. Bănățenii sunt pe locul al doilea și întâlnesc CSU Elbi...

SCM Timișoara joacă în Ronaț cu universitarii din Cluj
SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby duminică, 10 mai 2026, 09:41

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO

SCM Timișoara a obținut o victorie în penultima etapă din turul Ligii de rugby. Bănățenii au învins pe teren propriu revelația actualului...

SCM Timișoara, victorie cu punct bonus / AUDIO
Rugby miercuri, 6 mai 2026, 19:00

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă

Etapa a VI-a din Liga de Rugby propune un meci tare la Timișoara. SCM-ul local întâlnește revelația actualului campionat, Rapid. Un alt derby al...

Dinamo – Steaua, decis la masa verde! Timișoara joacă sâmbătă
Rugby joi, 30 aprilie 2026, 12:45

Începe campionatul intern de rugby în 7

Trei dintre grupările vestice se află în aceeași grupă. E vorba de campioana SCM USV Timisoara, de Știinta Petroșani și CSU Arad; ele sunt...

Începe campionatul intern de rugby în 7
Rugby vineri, 24 aprilie 2026, 17:02

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea

SCM Timișoara a reușit o victorie importantă, în prima deplasare din această ediție din Liga de Rugby. Bănățenii s-au impus pe terenul...

AUDIO / SCM Timișoara, victorie muncită în Ghencea
Rugby joi, 23 aprilie 2026, 10:02

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby

SCM Timișoara evoluează din nou într-o zi de vineri, de la ora 15:00. Alb-violeții înfruntă Steaua București, mâine, în etapa a V-a a Ligii...

AUDIO / SCM Timișoara, în fața primei deplasări din Liga de Rugby