Transfer de marcă în fotbalul de sală românesc
![Transfer de marcă în fotbalul de sală românesc Transfer de marcă în fotbalul de sală românesc](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/06/romania-savio-2y6a5813.jpg?resize=760%2C479&ssl=1)
Articol de claudiusav, 5 iunie 2020, 10:26
Savio (26 de ani) s-a născut în Brazilia, la Botofogo, însă în 2017 s-a mutat în România şi a fost naturalizat. La câteva luni de la debut, Savio a marcat şase din cele nouă goluri ale României în barajul cu Georgia (7-4 acasă, 2-2 deplasare), reuşite ce au dus România la Campionatul European din 2018. La acea vreme, Savio evolua pentru Informatica Timişoara, însă în vara lui 2019 s-a transferat la Imperiar Wet Miercurea Ciuc.
Kairat Almaty este cea mai puternică formaţie din Kazahstan şi una dintre cele mai puternice din Europa. În ultimii şapte ani a câştigat de două ori UEFA Cup Futsal, cea mai importantă competiţie intercluburi de futsal din Europa.