Trei medalii pentru Timișoara, niciuna de aur. Aradul pe V și pe VI
La campionatele naționale de șah pe echipe, Timișoara s-a întors cu trei medalii, însă niciuna de aur. La masculin, Medicina şi CSU Universitatea de Vest au adunat câte 15 puncte și s-au clasat pe pozițiile a doua și a treia. Medicina și CSU UVT au beneficiat de serviciile jucătorului cu cel mai mare coeficient ELO din întrecerea masculină, ucraineanul Yuriy Kuzubov (2660, Medicina) și maghiarul Berkes Ferenc (2661, CSU).
![Trei medalii pentru Timișoara, niciuna de aur. Aradul pe V și pe VI Trei medalii pentru Timișoara, niciuna de aur. Aradul pe V și pe VI](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2014/12/constantin-lupulescu.jpg?resize=550%2C364&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 3 decembrie 2018, 11:07 / actualizat: 3 decembrie 2018, 15:33
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2014/12/constantin-lupulescu.jpg?resize=550%2C364)
Constantin Lupulescu a făcut 5 puncte, în opt partide pentru CSU Universitatea de Vest
Medicina Timișoara este vicecampioană și la feminin, la egalitate de puncte cu medaliata cu bronz, CSM Bucureşti. Medicina a avut-o în componență pe nemțoaica Elisabeth Paehtz, șahista cu cel mai mare coeficient ELO din concurs, 2.495. CS Universitatea Arad a ocupat poziția a șasea.
În ambele competiții, campioană a României este CS Politehnica Iaşi.