UVT, încă un trofeu
Marele maestru român Andrei Istrățescu, legitimat la CSU UVT Timișoara, a câștigat cel mai important turneu al Festivalului internațional de șah ”Trofeul litoralului”, ajuns la ediția a 27-a, care s-a desfășurat în aceste zile la Eforie Nord. Istrățescu a încheiat competiția open cu 9 puncte din 10 posibile.
![UVT, încă un trofeu UVT, încă un trofeu](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2017/06/Andrei-Istratescu.jpg?resize=520%2C345&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 29 iunie 2017, 15:12 / actualizat: 30 iunie 2017, 19:23
![Andrei-Istratescu](https://i0.wp.com/radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2017/06/Andrei-Istratescu.jpg?resize=520%2C345)
Andrei Istrățescu / Foto: chessdom.com
În primăvara acestui an, Andrei Istrățescu a cucerit titlul național la individual. Acesta a fost primul rezultat notabil al nou înființatei secții de șah a clubului Universității de Vest.