Vados Arad ratează titlul național în ultima rundă | AUDIO
Sah Club Vados Arad a terminat pe locul al doilea Superliga pe echipe. Arădenii erau lideri înaintea ultimei runde, jucate astăzi, dar au cedat cu 3,5-2,5 în fața celei de-a doua clasate, CSU ASE București și au terminat pe poziția secundă.
![Vados Arad ratează titlul național în ultima rundă | AUDIO Vados Arad ratează titlul național în ultima rundă | AUDIO](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2022/09/Dieter-Nisipeanu.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Adrian Schindarli, 29 septembrie 2022, 21:01 / actualizat: 30 septembrie 2022, 10:38
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2022/09/Dieter-Nisipeanu.jpg?resize=900%2C601)
Dieter Nisipeanu a jucat la masa 2 pentru Vados Arad
La primele cinci mese s-a consemnat remiza, iar soarta titlului a fost decisă la masa a șasea, unde Mihnea Costachi (cu negrele) l-a învins pe timișoreanul echipei arădene, Alin Berescu.
ASE a ocupat prima poziție, cu 16 puncte, urmată de Vados, cu 15 puncte, și Politehnica Iași (12 puncte).
Fost campion cu AEM Timișoara, Constantin Lupulescu a jucat acum pentru noua campioană, CSU ASE București, și consideră că a fost „cea mai puternică Superligă din ultimii ani”:
Echipele timișorene au acumulat câte 8 puncte și au încheiat pe locurile al șaselea (Medicina) și al șaptelea (UVT). Superliga de șah s-a disputat la Oradea.