Vestul țării va avea tot trei reprezentante în Liga Națională
Federatia Română de Baschet a confirmat astăzi înscrierea a trei „vestice” în Liga Natională.
![Vestul țării va avea tot trei reprezentante în Liga Națională Vestul țării va avea tot trei reprezentante în Liga Națională](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/01/SCM-Timisoara-CSM-Oradea-19.20-wm-DS.png?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Gabriel Toth, 23 iulie 2020, 18:14
La feminin, FCC Baschet Arad se găsește printre cele doar șapte echipe înscrise în prima ligă și în Cupa României. CSU Oradea a preferat să opteze pentru divizia secundă, unde înscrierile vor începe la 1 august.
Cele șapte ar putea rămâne șase, dacă gruparea din Târgoviște, aflată sub sanctiunea FIBA, dar si a FRB, conform deciziei Consiliului Director din 9 iulie 2020, nu-și rezolvă problemele administrative.
La masculin, CSM CSU Oradea și SCM Timisoara se află în divizia de elită.
Sezonul 2020/2021 va începe la 3 octombrie, cu prima etapă a campionatului, la fete, și cu primul tur al Cupei României, la masculin.