Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Serbia decretează trei zile de doliu naţional după masacrul dintr-o școală din Belgrad

Ministrul educaţiei din Serbia, Branko Ruzic, a anunţat că guvernul de la Belgrad decretează trei zile de doliu naţional după tragedia de miercuri, începând de vineri, 5 mai, şi până duminică, relatează Tanjug.
“Nimeni nu poate le poate da copiii înapoi părinţilor lor. Sistemul de securitate a existat, funcţiona şi supravegherea video, a fost prezent şi agentul de pază al şcolii”, a spus Branko Ruzic.
Miinistrul a mai afirmat că ştie despre un incident de ‘bullying’ la care a fost supus autorul atacului într-o şcoală privată de actorie. El pare să-şi fi tăiat buza în acest incident.
Potrivit n1info, şeful poliţiei din Belgrad, Veselin Milic, a afirmat că autorul atacului a sunat la poliţie şi a spus că numele lui este Kosta Kecmanovic şi că a împuşcat mai multe persoane. Atacul a fost anunţat însă mai întâi de directorul adjunct al şcolii, în jurul orei locale 08:40.
Potrivit lui Milic, dintre cei opt elevi ucişi şapte erau fete şi unul băiat, cinci dintre victime având 14 ani, două 12 ani şi una 13 ani. Acesta a mai declarat că suspectul a plănuit atacul luni de zile deşi motivul său este neclar şi nu a făcut referire la el în convorbirea cu poliţia.
Şeful poliţiei susţine că atacatorul plănuia să ucidă copii, avea o listă şi chiar un plan pentru intrarea şi ieşirea din şcoală.
“La sosirea la şcoală, membrii MUP (trupele de intervenţie ale poliţiei) l-au imobilizat pe criminal. A ales data de astăzi pentru că sala de istorie era aproape de ieşirea din şcoală”, a adăugat Veselin Milic, potrivit b92.net.

Serbia decretează trei zile de doliu naţional după masacrul dintr-o școală din Belgrad
Foto: Foto: b1tv.ro captura video Sky News

Articol de Radio Timișoara, 3 mai 2023, 19:44

Ministrul educaţiei din Serbia, Branko Ruzic, a anunţat că guvernul de la Belgrad decretează trei zile de doliu naţional după tragedia de miercuri, începând de vineri, 5 mai, şi până duminică, relatează Tanjug.
“Nimeni nu poate le poate da copiii înapoi părinţilor lor. Sistemul de securitate a existat, funcţiona şi supravegherea video, a fost prezent şi agentul de pază al şcolii”, a spus Branko Ruzic.
Miinistrul a mai afirmat că ştie despre un incident de ‘bullying’ la care a fost supus autorul atacului într-o şcoală privată de actorie. El pare să-şi fi tăiat buza în acest incident.
Potrivit n1info, şeful poliţiei din Belgrad, Veselin Milic, a afirmat că autorul atacului a sunat la poliţie şi a spus că numele lui este Kosta Kecmanovic şi că a împuşcat mai multe persoane. Atacul a fost anunţat însă mai întâi de directorul adjunct al şcolii, în jurul orei locale 08:40.
Potrivit lui Milic, dintre cei opt elevi ucişi şapte erau fete şi unul băiat, cinci dintre victime având 14 ani, două 12 ani şi una 13 ani. Acesta a mai declarat că suspectul a plănuit atacul luni de zile deşi motivul său este neclar şi nu a făcut referire la el în convorbirea cu poliţia.
Şeful poliţiei susţine că atacatorul plănuia să ucidă copii, avea o listă şi chiar un plan pentru intrarea şi ieşirea din şcoală.
“La sosirea la şcoală, membrii MUP (trupele de intervenţie ale poliţiei) l-au imobilizat pe criminal. A ales data de astăzi pentru că sala de istorie era aproape de ieşirea din şcoală”, a adăugat Veselin Milic, potrivit b92.net.

“Avea patru cocktailuri Molotov în geantă, iar imediat după ce a ajuns la şcoală, a împuşcat agentul de pază. Din uşa clasei a împuşcat profesoara, iar apoi pe elevi”, a spus Milic.
Potrivit naslovi.net, tatăl lui Kosta Kecmanovic, adolescentul suspectat de uciderea a nouă persoane la şcoala elementară ‘Vladislav Ribnikar’, a fost arestat, a declarat ministrul de interne Bratislav Gasic într-o conferinţă de presă.
Ministrul sănătăţii, Danica Grujicic, a declarat că o fată este în stare critică, iar în centrul de urgență se mai află trei copii.

Etichete:
Seceta reduce producția de grâu în Arad
sâmbătă, 27 iunie 2026, 10:19

Seceta reduce producția de grâu în Arad

Seceta, înghețul târziu din primăvară și lipsa precipitațiilor afectează serios producția de grâu din județul Arad. Potrivit Direcției...

Seceta reduce producția de grâu în Arad
Aradul intră sub cod roșu de caniculă
sâmbătă, 27 iunie 2026, 07:28

Aradul intră sub cod roșu de caniculă

Astăzi, Aradul se află sub cod portocaliu de caniculă, cu temperaturi care pot ajunge la 39 de grade Celsius. Potrivit meteorologilor, de...

Aradul intră sub cod roșu de caniculă
Vremea în Banat și Crișana
sâmbătă, 27 iunie 2026, 04:50

Vremea în Banat și Crișana

Astăzi, vremea se va menține caniculară din orele amiezii, cu valori termice în creștere. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele...

Vremea în Banat și Crișana
Incendii de vegetație și culturi agricole în Arad, pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 19:25

Incendii de vegetație și culturi agricole în Arad, pe fondul caniculei

Pompierii militari din Arad au avut 46 de misiuni în ultimele 24 de ore, dintre care cele mai multe, 40, au fost intervenții pentru acordarea...

Incendii de vegetație și culturi agricole în Arad, pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 18:54

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare

Casa Austria, clinică ridicată în 1993 ca parte a Spitalului Județean din Timișoara, va fi modernizată. Costurile estimate se ridică la...

Casa Austria de la Spitalul Județean Timișoara intră în modernizare
vineri, 26 iunie 2026, 18:48

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei

Canicula aduce restricții de circulație pentru vehiculele de mare tonaj. Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anunțat...

Restricții de circulație pentru camioane pe fondul caniculei
vineri, 26 iunie 2026, 18:36

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”

Județul Timiș a intrat sub cod portocaliu de caniculă, iar temperaturile resimțite în Timișoara sunt greu de suportat, mai ales în zonele...

Canicula pune la încercare Timișoara: „Este atât de cald, nu mai pot!”
vineri, 26 iunie 2026, 18:15

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”

Ziua Drapelului Național, sărbătoare dedicată unuia dintre cele mai importante simboluri ale statului român, a fost marcată astăzi și la...

Mesaj pentru tineri de Ziua Drapelului la Timișoara: „Nu lăsați drapelul să devină un simplu decor”