Ascultă Radio România Timișoara Live • 

România începe etapa de testare a implementării la sistemul de emisie digitală terestră a programelor de televiziune

România începe, din 17 iunie, tranziţia la sistemul de emisiedigitală terestră a programelor de televiziune, Societatea Naţională de Radiocomunicaţii – Radiocom anunţând că demarează etapa de testare a implementării televiziunii digitale în Bucureşti, Cluj-Napoca, Iaşi şi Timişoara.

România începe etapa de testare a implementării la sistemul de emisie digitală terestră a programelor de televiziune

Articol de Carla Chiu, 17 iunie 2015, 14:02 / actualizat: 17 iunie 2015, 17:03

‘În contextul trecerii la sistemul de emisie digitală terestră a programelor de televiziune, începând din 17 iunie 2015 – dată la care emisiile de televiziune analogică terestră în UHF vor înceta, Societatea Naţională de Radiocomunicaţii SA (RADIOCOM), sub coordonarea Ministerului pentru Societatea Informaţională şi împreună cu Societatea Română de Televiziune, va derula o etapă premergătoare trecerii la emisia digitală terestră, prin implementarea unei soluţii de tranziţie a transmisiilor în format DVB-T2, cu acoperire în municipiile Bucureşti, Timişoara, Cluj şi Iaşi. În această fază, Radiocom va folosi o parte dintre echipamentele care au transmis în banda UHF (postul TVR 2). În prezent, se află în derulare licitaţia pentru achiziţionarea unor echipamente noi’, precizează Radiocom.

Radiocom precizează, totodată, că în paralel, conform ordonanţei de urgenţă a Guvernului publicată în Monitorul Oficial (Partea I, Nr. 423/15.06.2015), va continua, cu caracter temporar, până la 31 decembrie 2016, emisia pe cale terestră a postului public de televiziune TVR1 în format analogic, în banda de frecvenţă VHF, pentru a menţine continuitatea informării întregii populaţii a României.

Proiectul de implementare a televiziunii digitale terestre în România, realizat de Radiocom, în urma adjudecării a trei licenţe naţionale în banda UHF, este planificat a se desfăşura astfel: pentru MUX1, realizarea unei reţele naţionale cu o acoperire de minim 90% din populaţie, cu emiţătoarele instalate, până la data de 31 decembrie 2016, respectiv pentru MUX2 şi MUX4 se vor realiza două reţele naţionale până la data de 17 mai 2017, prin intermediul cărora se pot transmite programe comerciale de televiziune.

Pachetul de programe transmis pe MUX1, în format DVB-T2, va fi ‘free to air’ şi va conţine programe publice şi comerciale, iar această fază a proiectului va demara, în data de 17 iunie 2015, cu o etapă premergătoare, denumită etapa ‘TEST’. De asemenea, din trimestrul al IV-lea din acest an, etapa propriu-zisă MUX1 va intra în stadiul ‘START PROIECT’ prin implementarea reţelei MUX1 în 118 amplasamente, de mică şi mare putere, care vor deservi cu programe ‘free to air’ cel puţin 90% din populaţie până la data de 31 decembrie 2016.

Pachetul de programe va conţine 14-16 programe în format SD sau combinaţii SD/HD. Modul de funcţionare al emiţătoarelor va fi în reţele SFN (prin utilizarea unui singur canal în fiecare zonă de alocare; o alocare este echivalentă cu aproximativ suprafaţa unui judeţ – suprafaţa României a fost împărţită în 36 de alocări).

Potrivit Radiocom, etapele MUX2 şi MUX4 sunt preconizate să înceapă în anul 2016 şi va consta în implementarea celor două reţele.

Săptămâna trecută, Ministerul pentru Societatea Informaţională /MSI/ a anunţat că emisia programelor de televiziune în sistem analogic se poate realiza, dar nu mai târziu de 31 decembrie 2016, iar continuarea emisiei în această bandă de frecvenţe radio este posibilă în baza unui acord tehnic, eliberat cu anumite condiţii de Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii /ANCOM/.

În acest moment, în România, banda VHF este utilizată pentru transmisia de programe în sistem analogic terestru de către operatorul public de televiziune, prin intermediul a 339 de staţii de emisie, şi de către 5 operatori privaţi de televiziune, prin intermediul a 7 staţii de emisie. De asemenea, drepturile de utilizare a frecvenţelor radio acordate conform Legii nr. 504/2002 a audiovizualului, cu modificările şi completările ulterioare, pentru furnizarea pe cale radio terestră a serviciilor publice de radiodifuziune, pot fi extinse, cu caracter temporar, până la data de 31 decembrie 2016.

Decizia privind continuarea temporară a emisiei pe cale radio terestră a serviciilor publice şi private de televiziune în sistem analogic, în banda de frecvenţe radio 174-230 MHz, a fost luată având în vedere că implementarea reţelei de comunicaţii electronice necesară pentru furnizarea serviciilor publice de televiziune în sistem digital terestru este întârziată.

Odată cu participarea la Conferinţa Regională pentru Radiocomunicaţii (RRC) de la Geneva în 2006, România a semnat, alături de aproximativ 100 de alte state, un Acord care prevede că nicio emisie de televiziune analogică terestră nu va mai fi protejată după data de 17 iunie 2015, locul acestora urmând să fie luat de transmisiile digitale de televiziune.

Guvernul a aprobat, miercuri, 10 iunie, o Ordonanţă de Urgenţă care conţine măsuri necesare pentru asigurarea tranziţiei de la televiziunea analogică terestră la cea digitală terestră şi implementarea serviciilor multimedia la nivel naţional.

Sursa: Agerpres, foto: biziday.ro

Cățel salvat de pompieri la Timișoara după ce a căzut într-un canal tehnologic
duminică, 21 iunie 2026, 19:40

Cățel salvat de pompieri la Timișoara după ce a căzut într-un canal tehnologic

Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Timișoara au intervenit pentru salvarea unui cățel pe nume Raia, care a căzut într-un canal tehnologic de...

Cățel salvat de pompieri la Timișoara după ce a căzut într-un canal tehnologic
PSD a decis să intre la guvernare și să susțină Cabinetul Veștea
duminică, 21 iunie 2026, 19:15

PSD a decis să intre la guvernare și să susțină Cabinetul Veștea

Social-democrații au votat în unanimitate participarea la viitoarea coaliție guvernamentală și susținerea în Parlament a Cabinetului Veștea,...

PSD a decis să intre la guvernare și să susțină Cabinetul Veștea
Ilie Bolojan, reales în funcţia de preşedinte al PNL
duminică, 21 iunie 2026, 16:35

Ilie Bolojan, reales în funcţia de preşedinte al PNL

Ilie Bolojan a fost reales în funcţia de preşedinte al Partidului Naţional Liberal în cadrul Congresului Extraordinar al PNL. În urma votului...

Ilie Bolojan, reales în funcţia de preşedinte al PNL
Aproape 40.000 de spectatori la Flight Festival. Zaz a electrizat publicul; Tinie Tempah închide ediția 2026
duminică, 21 iunie 2026, 16:27

Aproape 40.000 de spectatori la Flight Festival. Zaz a electrizat publicul; Tinie Tempah închide ediția 2026

Muzeul Satului Bănățean a fost, în acest weekend, punctul de întâlnire pentru zeci de mii de iubitori ai muzicii. Organizatorii Flight Festival...

Aproape 40.000 de spectatori la Flight Festival. Zaz a electrizat publicul; Tinie Tempah închide ediția 2026
duminică, 21 iunie 2026, 16:17

Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor

Trei zile de concerte, activități pentru întreaga familie și gesturi de solidaritate îi așteaptă pe timișoreni la Festivalul Înghețatei...

Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara pentru copiii de la Casa InimiiLor
duminică, 21 iunie 2026, 13:42

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin

Trei case au fost afectate de un incendiu puternic izbucnit în noaptea de sâmbătă spre duminică în localitatea Slatina-Timiș, județul...

Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, zeci de păsări au murit într-un incendiu în Caraș-Severin
duminică, 21 iunie 2026, 12:40

Cod galben de caniculă și furtuni în vestul țării

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică valabilă în perioada 21 iunie, ora 10:00 – 24 iunie, ora 21:00, care...

Cod galben de caniculă și furtuni în vestul țării
duminică, 21 iunie 2026, 11:52

Un timișorean, campion național de tenis

Campionatele Naționale ale celei mici categorii de vârstă, U10, s-au jucat săptămâna aceasta la București. Titlul a fost câștigat de un...

Un timișorean, campion național de tenis