Ascultă Radio România Timișoara Live • 

24 ianuarie, Unirea Principatelor Române

Astăzi se împlinesc 166 de ani de la Unirea Principatelor Române.

24 ianuarie, Unirea Principatelor Române
Foto: arhivă

Articol de Radio Timișoara, 24 ianuarie 2025, 07:31 / actualizat: 24 ianuarie 2025, 8:58

Pe 24 ianuarie 1859, Moldova se unea cu Țara Românească, iar domnitor al ambelor principate era ales Alexandru Ioan Cuza.

În cei șapte ani de domnie, Alexandru Ioan Cuza a reușit să pună bazele României moderne. În această perioadă, au fost concepute Codul Civil și Codul Penal, legea învățământului primar obligatoriu și au fost înființate și primele universități din țară, la Iași și la București.

Contextul internațional

În urma Congresului de la Paris, din februarie 1856, lua sfârșit protectoratul rusesc asupra Principatelor. În ultima zi a Conferinţei, a fost semnat tratatul ce prevedea ca în Principatele Române, locul protectoratului să fie luat de garanţia colectivă a Marilor Puteri europene, cu menţinerea suzeranităţii otomane. S-a hotărât, totodată, convocarea de Adunări ad-hoc, care să se pronunţe asupra organizării viitoare a celor două ţări.

Adunările ad-hoc din Moldova şi Ţara Românească au votat în 1857 două rezoluţii în care cereau: autonomia şi neutralitatea celor două Principate şi unirea lor într-un singur stat cu numele de România; prinţ străin, ereditar, ales dintr-o dinastie domnitoare a Europei; neutralitatea şi inviolabilitatea noului stat; guvern reprezentativ şi constituţional, Adunarea obştească cu putere legislativă, garantarea colectivă a celor şapte puteri.

Prin Convenţia de la Paris privind organizarea Principatelor Române, s-a stabilit viitorul statut politic, social şi administrativ al celor două ţări române. Potrivit reglementărilor acestuia, cele două ţări menţinute sub suzeranitatea Porţii şi sub garanţia colectivă a puterilor urmau să se administreze liber şi în afara oricărei ingerinţe a Înaltei Porţi purtând denumirea „Principatele Unite ale Moldovei şi Valahiei”.

Alegerea lui Alexandru Ioan Cuza

În Moldova, lucrările Adunării Elective au fost deschise la 28 decembrie 1858/9 ianuarie 1859, fiind validate mandatele a 55 de deputaţi. În seara zilei de 3/15 ianuarie 1859, după mai multe ore de dezbateri, a fost propusă candidatura lui Alexandru Ioan Cuza, care a fost acceptată în unanimitate de deputaţii prezenţi.

Adunarea Electivă s-a întrunit la 5/17 ianuarie 1859, Alexandru Ioan Cuza fiind votat în unanimitate de cei 48 de deputaţi prezenţi.

În Ţara Românească, alegerile pentru Adunarea Electivă s-au desfăşurat între 8/20 şi 12/24 ianuarie 1859, deputaţii conservatori obţinând 46 dintre cele 72 de mandate.

La 22 ianuarie/3 februarie 1859, lucrările Adunării Elective s-au deschis într-o atmosferă incendiară. În noaptea de 23 spre 24 ianuarie, membrii Partidei naţionale s-au reunit la hotelul „Concordia” din Bucureşti căutând o soluție. La propunerea lui Dimitrie Gr. Ghica, a fost adoptată soluţia dublei alegeri.

Lucrările au fost reluate în dimineaţa zilei de 24 ianuarie/5 februarie 1859, la ora 11.00. În numele Partidei naţionale, avocatul Vasile Boerescu a cerut o şedinţă secretă, în cadrul căreia a a propus alegerea lui Alexandru Ioan Cuza şi ca domn al Ţării Româneşti.

Reveniţi în sala de şedinţe, cei 64 de deputaţi, prin votul lor, l-au consacrat pe Alexandru Ioan Cuza ca domn al Ţării Româneşti. S-a realizat astfel unirea de fapt a celor două Principate.
Prin acest act politic al dublei alegeri, fără a se încălca formal prevederile Convenţiei de la Paris, naţiunea română a obţinut o victorie importantă în realizarea statului modern român.

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026
Cultură marți, 2 iunie 2026, 21:42

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt”, ajuns la ediția a IV -a, este dedicat elevilor pianiști din ciclul primar și...

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026
David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”
Cultură marți, 2 iunie 2026, 10:19

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”

Tânărul autor din Timișoara se numără printre laureații din acest an ai Uniunii Scriitorilor din România. David Seko a obținut premiul pentru...

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”
„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională
Cultură luni, 1 iunie 2026, 19:24

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională

Filmul „Fjord”, cel mai nou lungmetraj semnat de regizorul Cristian Mungiu și câștigător al premiului Palme d’Or, va beneficia de o...

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională
Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara
Cultură marți, 26 mai 2026, 18:47

Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara

Muzeul Satului Bănățean din Timișoara găzduiește, începând din 28 mai, expoziția permanentă și interactivă „O zi din viața satului –...

Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara
Cultură marți, 26 mai 2026, 16:53

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic a fost câștigat de producția „Fereastra care n-avea somn”

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic a fost acordat producției „Fereastra care n-avea somn”, realizată de...

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic a fost câștigat de producția „Fereastra care n-avea somn”
Cultură marți, 26 mai 2026, 09:05

Campanie de salvare arheologică la un sit dacic din Timiș, după mai multe acte de braconaj

Specialiști ai Muzeul Național al Banatului și ai Direcția Județeană pentru Cultură Timiș au intervenit în situl arheologic...

Campanie de salvare arheologică la un sit dacic din Timiș, după mai multe acte de braconaj
Cultură luni, 25 mai 2026, 23:07

Spectacolul „The Window” al Teatrului Merlin din Timișoara, câștigător la Gala premiilor UNITER

Spectacolul „The Window”, producție a Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”, a câștigat premiul pentru „Cel mai bun spectacol de...

Spectacolul „The Window” al Teatrului Merlin din Timișoara, câștigător la Gala premiilor UNITER
Cultură luni, 25 mai 2026, 15:15

PIANIȘTII MIHĂILESCU în Recitalul ‘PERPETUUM MOBILE’, la Filarmonica „Banatul”

Recitalul PERPETUUM MOBILE susținut de pianiștii Mihăilescu – Manuela-Dragoș-Dinu-Ioan – va prilejui o seară aparte, în cadrul...

PIANIȘTII MIHĂILESCU în Recitalul ‘PERPETUUM MOBILE’, la Filarmonica „Banatul”