ConCentrica. Medici din linia întâi, la cel mai mare eveniment de lectură publică din Timișoara
Vocile medicilor au acompaniat astăzi versuri şi nu proceduri medicale, la evenimentul ConCentrica.
![ConCentrica. Medici din linia întâi, la cel mai mare eveniment de lectură publică din Timișoara ConCentrica. Medici din linia întâi, la cel mai mare eveniment de lectură publică din Timișoara](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2020/06/Concentrica-2020-1.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 25 iunie 2020, 21:47
Lectura publică a reunit zeci de iubitori de poezie, în inima Timişoarei, printre care s-au aflat au fost şi medicii din linia întâi, care se luptă zilnic cu pandemia şi care, recunosc, au o slăbiciune pentru versuri. De altfel, evenimentul le-a fost dedicat, alături de un mesaj de intrare într-o normalitate responsabilă.
Lectura în cerc s-a întors, astăzi, la Timișoara, cu tot cu distanțarea impusă de pandemie. ConCentrica 2020 a avut loc în Piața Libertății, în organizarea Bibliotecii Județene „Sorin Titel”, prilej cu care au fost lecturate poezii din creația lui Traian Dorgoșan.
Printre participanți s-au numărat medicul Virgil Musta, de la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara, și Dorel Săndesc, șeful Asociației de Antestezie și Terapie Intensivă.
Evenimentul, ajuns la a cincea ediție, a avut, printre altele, menirea a semnala o intrare treptată în normalitate, și din punct de vedere cultural.
La eveniment au participat, printre alții, și câțiva medici timișoreni, aflați, în această perioadă, în prima linie a luptei împotriva noului virus, care s-au declarat mari amatori ai poemelor semnate de Dorgoșan, considerat unul dintre cei mai rafinați autori ai generației sale.
Ascultați reportajul realizat de Ioana Sapianu.