Ascultă Radio Timișoara Live

Dirijorul timișorean Cristian Măcelaru, câștigător la Gala Radio România

Dirijorul timișorean Cristian Măcelaru, câștigător la Gala Radio România

Articol de Radio Timișoara, 1 noiembrie 2023, 21:28

Radio România a sărbătorit cei 95 de ani de existență neîntreruptă printr-un gală organizată în premieră..
Tribut adus performanței individuale și colective, Gala Radio România a reunit 60 de nominalizări remarcabile în 12 domenii de activitate.

1. Categoria AMBASADORII ROMÂNIEI
CÂȘTIGĂTOR: Cristian Măcelaru, pentru că a dus măiestria artei dirijorale din Timişoara natală pe marile scene ale lumii
Nominalizați:
• Charlie Ottley, pentru excepţionalele filme de prezentare a României
• Doina Lemny, doctor în istoria artei, pentru viaţa profesională dedicată studierii şi punerii în valoare a sculptorului Constantin Brâncuşi şi pentru expoziţia-eveniment „Brâncuși: surse românești și perspective universale”
• Cristian Măcelaru, pentru că a dus măiestria artei dirijorale din Timişoara natală pe marile scene ale lumii
• Dan Dinu, pentru inițierea proiectului «România Sălbatică», cel mai mare proiect de fotografie și film documentar dedicat naturii din țara noastră
• Gheorghe Hagi, pentru activitatea de fotbalist, antrenor și manager

2. Categoria ANTREPRENORIAT
CÂȘTIGĂTORI: Frații Dragoș și Adrian Pavăl, pentru dezvoltarea rețelei de magazine de bricolaj Dedeman, cel mai puternic business din domeniul bricolajului autohton
Nominalizați:
• Iulian Stanciu, pentru contribuția sa majoră în antreprenoriatul românesc, fondator al mai multor companii importante din retail și curierat, inclusiv eMAG, Flanco, FashionDays și Sameday Distribution
• Daniel Solomon Dineș, pentru rolul său esențial în UiPath, companie care oferă servicii bazate pe automatizarea proceselor
• Iulian Dascălu, pentru conducerea cu succes a grupului Iulius Group
• Frații Dragoș și Adrian Pavăl, pentru dezvoltarea rețelei de magazine de bricolaj Dedeman, cel mai puternic business din domeniul bricolajului autohton
• Silviu Zetea, pentru continuarea tradiției de peste 100 de ani a companiei Zetea – Tuică și Pălincă premium din Transilvania

3. Categoria CAMPANII SOCIALE
CÂȘTIGĂTOR: Asociația Dăruiește Viață, pentru eforturile depuse în construirea primului Spital de Copii din România, dedicat în întregime oncologiei pediatrice
Nominalizați:
• Asociația Salvatorilor Voluntari pentru Situații de Urgență, pentru organizarea voluntarilor din Gara de Nord, care au oferit sprijin pentru mii de refugiați
• Preotul Dan Damaschin, pentru acțiunile de caritate și campaniile umanitare desfășurate constant pentru copiii din județul Iași, expuși sărăciei și excluziunii sociale
• Asociația Dăruiește Viață, pentru eforturile depuse în construirea primului Spital de Copii din România, dedicat în întregime oncologiei pediatrice
• Asociația Zi de Bine, pentru proiectul „Ochi de lumină”, care a implicat amenajarea unui spațiu verde pentru copiii internați la Institutul Oncologic București
• Prof. dr. Cătălin Ţone, pentru campania sa de educație a tinerilor și prevenire a consumului de droguri

4. Categoria CULTURĂ & ARTE:
CÂȘTIGĂTOR: Constantin Chiriac, pentru transformarea Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu
Nominalizați:
• Mircea Cărtărescu, autorul romanului „Theodoros”
• Mihai Constantinescu, omul din spatele Festivalului Internațional „George Enescu”
• Daniel Jinga, pentru stagiunea centenară a Operei Naționale București și Bucharest Opera Festival
• Constantin Chiriac, pentru transformarea Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu
• Alina Șerban, actrița cu impact global în „Housekeeping for Beginners”

5. Categoria EDUCAȚIE
CÂȘTIGĂTOR: Teach for România, pentru transformarea educației în România, reducerea inechității educaționale și dezvoltarea abilităților de viață ale elevilor
Nominalizați:
• Smart Lab, pentru introducerea unui nou concept în educația românească prin Laboratoarele Digitale Inteligente create de INACO
• Lotul Olimpic de Matematică al României, pentru performanța extraordinară la Olimpiada Internațională de Matematică din Chiba, Japonia
• Teach for România, pentru transformarea educației în România, reducerea inechității educaționale și dezvoltarea abilităților de viață ale elevilor
• Dr. Cristian Presură, pentru eforturile sale de promovare a fizicii într-un mod accesibil pentru publicul larg
• Echipa Proiectului Merito, pentru proiectul lor național de recunoaștere și promovare a excelenței profesionale a profesorilor și învățătorilor din România

6. Categoria INIȚIATIVE LOCALE
CÂȘTIGĂTOR: Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 – pentru contribuția lor la dezvoltarea locală din Delta Dunării și din alte regiuni naturale din România
Nominalizați:
• Asociația „Dăruiește viață”, pentru construirea unui spital cu fonduri private, un spital care să răspundă standardelor unui stat european în anul 2023
• Fundația Comunitară Brașov, pentru inițiativa lor de a contribui la construirea unei comunități puternice, unită și generoase în Brașov
• Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 – pentru contribuția lor la dezvoltarea locală din Delta Dunării și din alte regiuni naturale din România
• Părintele Nicolae Tănase, pentru implicarea în comunitățile de credincioși
• Organizația Dăruiește Aripi, pentru dezvoltarea Registrului Național al Cancerelor la Copii în România, un instrument esențial pentru măsurarea progresului în tratamentul cancerului pediatric

7. Categoria INOVARE & ȘTIINȚĂ:
CÂȘTIGĂTOR: • Sergiu Pașca, pentru cercetarea sa revoluționară în domeniul neuroștiințelor
Nominalizați:
• Echipa RobotX Hunedoara, pentru dezvoltarea unui program care rulează acum pe Stația Spațială Internațională pentru evaluarea stării de sănătate a vegetației de pe întreaga planetă
• Sebastian Dobrincu, pentru inovațiile în industria divertismentului
• Ovidiu Toma, pentru aplicația Wispr, tehnologie Blockchain pentru a asigura securitatea comunicațiilor.
• Sergiu Pașca, pentru cercetarea sa revoluționară în domeniul neuroștiințelor
• Andrei Dănescu, Oana Jinga și Adrian Negoiță – Dexory, pentru dezvoltarea de soluții inovatoare în domeniul IT, inclusiv utilizarea inteligenței artificiale

8. MEDIU
CÂȘTIGĂTOR: Asociația Ivan Patzaichin pentru Proiectul Călăuzele Apelor, Delta Dunării si promovarea valoarea moștenirii locale
Nominalizați:
• Radu și Larisa Rusu – Ecostuff, pentru promovarea soluțiilor pentru a educa și dezvolta comunitatea în Timișoara
• Asociația Ivan Patzaichin pentru Proiectul Călăuzele Apelor, Delta Dunării si promovarea valoarea moștenirii locale
• Fundația Conservation Carpathia – pentru reintroducerea zimbrilor în Munții Făgăraș și pentru lupta susținută pentru conservarea și promovarea stejarilor seculari și a pădurilor din România, în Brașov
• Societatea Ornitologică, pentru proiectul organizat pentru promovarea școlilor prietenoase cu natura, în București
• Echipa EFdeN, pentru prototipul Vatra

9. Categoria MULTICULTURALITATE
CÂȘTIGĂTOR: Asociația Tășuleasa Social, pentru proiectul Via Transilvanica
Nominalizați:
• Volker Reiter, coordonatorul echipei PROETNICA, pentru organizarea Festivalului Intercultural „ProEtnica” de la Sighișoara
• Asociația Tășuleasa Social, pentru proiectul Via Transilvanica
• Daniel Grebeldinger, fondatorul și președintele Asociaţiei Nevo Parudimos, pentru contribuția și implicarea sa în incluziunea rromilor
• Asociația Timișoara 21, pentru numeroasele inițiative dedicate multiculturalității în cadrul proiectului „Timișoara Capitală Europeană a Culturii 2023”
• Muzeul Astra din Sibiu, pentru programul multicultural desfășurat și promovat

10. Categoria SĂNĂTATE
CÂȘTIGĂTOR: Asociația „Dăruiește Viața”, pentru primul spital de Oncologie și Radioterapie Pediatrică din România, exclusiv finanțat privat
Nominalizați:
• Dr. Adrian Marinescu, Director Medical la Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Bals” București, pentru educarea continua a publicului în timpul pandemiei
• Asociația „Dăruiește Viața”, pentru primul spital de Oncologie și Radioterapie Pediatrică din România, exclusiv finanțat privat
• Echipa proiectului de “Screening gratuit pentru prevenirea cancerului colorectal, Coaliția Pacienților cu Afecțiuni Cronice din România (COPAC) și Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” București, pentru eforturile lor de a aduce servicii medicale esențiale la nivel național.
• Dr. Alexandru Vladimir Ciurea, medic neurochirurg, pentru înființarea Departamentului de Cercetare în Neuroștiințe al Spitalului Clinic „Bagdasar-Arseni”
• Dr. Leon Dănăilă, medic neurochirurg, pentru cele 18 brevete de inventator și 10 de inovator, precum și pentru autoratul a 59 de cărți și atlase de specialitate
• Dr. Constantin Dulcan, pentru contribuția sa semnificativă la dezvoltarea gândirii filozofice în România

11. SPORT
CÂȘTIGĂTOR: David Popovici, primul înotător român care a devenit campion mondial în proba-vedetă 100 de metri liber și exponentul unei noi generații de performeri în înot
Nominalizați:
• Gheorghe Hagi, managerul tehnic al Academiei care produce cei mai mulți jucători români profesioniști
• Elisabeta Lipă, una dintre cele mai importante canotoare din istorie, managerul sportiv cu cele mai bune rezultate românești la Jocurile Olimpice
• David Popovici, primul înotător român care a devenit campion mondial în proba-vedetă 100 de metri liber și exponentul unei noi generații de performeri în înot
• Cristina Neagu, handbalistă de excepție, lider tehnic al echipei naționale și al generației sale, recunoscută pe plan mondial pentru realizările sale
• Ana Maria Popescu, cea mai longevivă reprezentantă a scrimei românești, implicată în mai multe proiecte sociale după retragerea din activitate

12. TRADIȚII & FOLCLOR
CÂȘTIGĂTOR: Paula Stanciu Popoiu, director general al Muzeului Național al Satului, pentru povestea de succes a celui mai vizitat muzeu românesc aflat în aer liber
Nominalizați:
• Olguţa Alexandrina Filip, pentru păstrărea tradiției coaserii iilor în Oltenia
• Andreea Tănăsescu, fondatoarea ”La Blouse Roumaine”, pentru miscarea culturala ”La Blouse Roumaine”, una dintre cele mai importante mișcări culturale din ultimii 25 de ani
• Paula Stanciu Popoiu, director general al Muzeului Național al Satului, pentru povestea de succes a celui mai vizitat muzeu românesc aflat în aer liber
• Ciprian Ștefan, președinte al Rețelei Naționale a Muzeelor, pentru deosebita abilitate în diversificarea formelor de cultură și creativitate
• Florin Iordan, etnomuzicolog în cadrul Muzeului Național al Țăranului Român, pentru cercetarea științifică, cu articole și comunicări științifice publicate în România, Italia și Bulgaria.

Foto: Aurelian Teculescu

Muzeul Banatului, intrare liberă în luna iunie la toate expozițiile
Cultură duminică, 2 iunie 2024, 17:53

Muzeul Banatului, intrare liberă în luna iunie la toate expozițiile

Muzeul Național al Banatului își deschide porțile și oferă acces gratuit tuturor vizitatorilor pe parcursul lunii iunie. Astfel, timișorenii...

Muzeul Banatului, intrare liberă în luna iunie la toate expozițiile
Concert coral aniversar CARMINA DACICA, la șase decenii de activitate artistică
Cultură vineri, 31 mai 2024, 10:40

Concert coral aniversar CARMINA DACICA, la șase decenii de activitate artistică

La împlinirea a șase decenii de activitate artistică neîntreruptă, Corala feminină „Carmina Dacica”, dirijată de profesoara Flora Toth, va...

Concert coral aniversar CARMINA DACICA, la șase decenii de activitate artistică
Corul pe voci egale de la Liceul de Artă „Ion Vidu”, invitat în Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală
Cultură marți, 28 mai 2024, 13:13

Corul pe voci egale de la Liceul de Artă „Ion Vidu”, invitat în Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală

Corul pe voci egale al Liceului de Artă „Ion Vidu”, dirijat de prof. dr. Maria Gyuris, concertează, la invitația Filarmonicii...

Corul pe voci egale de la Liceul de Artă „Ion Vidu”, invitat în Festivalul Internațional „Timișoara Muzicală
Premieră absolută la Timișoara; repetiția cu public a spectacolului semnat de Pippo Delbono
Cultură marți, 28 mai 2024, 12:57

Premieră absolută la Timișoara; repetiția cu public a spectacolului semnat de Pippo Delbono

Naționalul timișorean anunță că, în data de 14 iunie, organizează repetiția generală cu public a spectacolului TREZIRE, viitoarea premieră...

Premieră absolută la Timișoara; repetiția cu public a spectacolului semnat de Pippo Delbono
Cultură sâmbătă, 25 mai 2024, 01:45

Conferință și dialoguri educaționale cu Stephan Poen, la Timișoara

Universitatea de Vest din Timișoara organizează, prin Centrul de Consiliere și Orientare în Cariera de Cercetător din regiunea de Vest, o nouă...

Conferință și dialoguri educaționale cu Stephan Poen, la Timișoara
Cultură vineri, 24 mai 2024, 23:10

„Vocea umană – artă și știință”, eveniment academic interactiv, la UVT

Universitatea de Vest din Timișoara organizează o nouă întâlnire din ciclul „Science Café”, avându-l invitat special pe Prof. Dr. Stephan...

„Vocea umană – artă și știință”, eveniment academic interactiv, la UVT
Cultură miercuri, 22 mai 2024, 12:06

CLASSICAL AND FOLK MUSIC INTERNATIONAL COMPETITION, ediția a treia, la Timișoara

Concursul de Interpretare „Classical and Folk Music International Competition”, ajuns la ediția a treia, se va desfășura, în perioada 24 –...

CLASSICAL AND FOLK MUSIC INTERNATIONAL COMPETITION, ediția a treia, la Timișoara
Cultură marți, 21 mai 2024, 12:46

Orchestra simfonică a Liceului de Artă „Ion Vidu”, pe scena Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”

Filarmonica „Banatul” Timișoara invită publicul la concertul simfonic susținut de Orchestra simfonică a Liceului de Artă „Ion Vidu”,...

Orchestra simfonică a Liceului de Artă „Ion Vidu”, pe scena Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”