Imnul Revoluţiei, devenit şi cel al Timişoarei postdecembriste, împlineşte 32 de ani
![](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/12/revolutie-Timisoara.jpg?resize=496%2C332)
Foto: Facebook/ evenimente primariatm
![Imnul Revoluţiei, devenit şi cel al Timişoarei postdecembriste, împlineşte 32 de ani Imnul Revoluţiei, devenit şi cel al Timişoarei postdecembriste, împlineşte 32 de ani](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2016/12/revolutie-Timisoara.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 27 decembrie 2021, 16:40
Foto: Facebook/ evenimente primariatm
Articol de Radio Timișoara, 27 decembrie 2021, 16:40
Piesa muzicală compusă de Ilie Stepan, ‘Timişoara, Timişoara’, pe un text scris de Marian Odangiu, care a devenit Imnul Revoluţiei şi apoi Imnul oficial al municipiului, împlineşte 32 de ani.
Pe 20 Decembrie 1989, Ilie Stepan a cântat din Balconul Operei din Timişoara, în faţa a peste 100.000 de persoane, în ziua în care timişorenii au declarat capitala Banatului drept primul oraş liber de comunism, menţionează Muzeul de Istorie al Banatului, pe site-ul oficial.
Piesa ‘Timişoara, Timişoara’ a fost scrisă pe 27 decembrie 1989, tema, melodia şi refrenul aparţinându-i lui Ilie Stepan, iar textul, scriitorului Marian Odangiu. A fost imprimată pe 8 ianuarie, în studioul TVR Timişoara, iar pe 18 decembrie 2015, piesa a devenit oficial imn al Timişoarei.