Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Începe restaurarea unuia dintre cele mai mari tablouri religioase, retras de comuniști zeci de ani

Cel mai mare tablou care se află în patrimoniul Muzeului de Artă din Arad va fi restaurat. Autoritățile locale au semnat contractul pentru restaurarea tripticului monumental de 52 de metri pătrați, ,,Înmormântarea lui Hristos”, realizat în secolul al XIX-lea de pictorul Feszty Arpad.

Începe restaurarea unuia dintre cele mai mari tablouri religioase, retras de comuniști zeci de ani

Articol de Radio Timișoara, 29 martie 2018, 13:06

Anunțul privind începerea lucrărilor de restaurare a fost făcut de Iustin Cionca, președintele Consiliului Județean Arad, care a solicitat anul trecut conducerii Muzeului din Arad să realizeze procedurile necesare pentru restaurarea și expunerea tripticului.

,,Salvarea acestui tablou și restituirea sa publicului arădean, național și internațional, în egală măsură, este o mare bucurie pentru noi. Tabloul acesta valoros, poate una dintre operele de artă cele mai importante în euroregiunea noastră, va constitui o atracție pentru turiști și o mândrie pentru Aradul cultural. Voi merge la Sibiu să discut cu experții restauratori pentru că îmi doresc să urmăresc în continuare, așa cum am făcut-o și până acum, redarea tripticului «Înmormântarea lui Hristos» cât mai repede și în cele mai bune condiții iubitorilor de artă”, spune Iustin Cionca.

Complexul Muzeal Arad a inițiat procedurile necesare și a trimis în această săptămână tabloul la Sibiu, de unde va reveni la Arad cel mai probabil în cursul lunii octombrie.

Lucrarea a fost ascunsă câteva decenii, în ultimii 40 de ani fiind ,,îngropată” în depozitul muzeului. Desfacerea ei s-a realizat de către o echipă de specialiști din România și Ungaria, care a ajuns la concluzia că tripticul s-a conservat bine, dar sunt necesare intervenții pentru recondiționarea pânzei pe anumite porțiuni.

La realizarea Palatului Cultural din Arad, una dintre sălile de expoziție a fost proiectată special pentru găzduirea acestui triptic. Tabloul a ajuns la Arad de la Muzeul Național de Artă de la Budapesta, fiind piesa cea mai importantă a colecției cu care a fost inaugurat Palatul Cultural în anul 1913. Artistul care a realizat tripticul (un tablou din trei părți) este apreciat ca unul dintre cei mai importanți artiști plastici ai perioadei sale, specializat în lucrări de mari dimensiuni.

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026
Cultură marți, 2 iunie 2026, 21:42

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt”, ajuns la ediția a IV -a, este dedicat elevilor pianiști din ciclul primar și...

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026
David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”
Cultură marți, 2 iunie 2026, 10:19

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”

Tânărul autor din Timișoara se numără printre laureații din acest an ai Uniunii Scriitorilor din România. David Seko a obținut premiul pentru...

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”
„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională
Cultură luni, 1 iunie 2026, 19:24

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională

Filmul „Fjord”, cel mai nou lungmetraj semnat de regizorul Cristian Mungiu și câștigător al premiului Palme d’Or, va beneficia de o...

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională
Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara
Cultură marți, 26 mai 2026, 18:47

Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara

Muzeul Satului Bănățean din Timișoara găzduiește, începând din 28 mai, expoziția permanentă și interactivă „O zi din viața satului –...

Expoziție despre viața satului bănățean în comunism, deschisă la Muzeul Satului din Timișoara
Cultură marți, 26 mai 2026, 16:53

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic a fost câștigat de producția „Fereastra care n-avea somn”

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic a fost acordat producției „Fereastra care n-avea somn”, realizată de...

Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol radiofonic a fost câștigat de producția „Fereastra care n-avea somn”
Cultură marți, 26 mai 2026, 09:05

Campanie de salvare arheologică la un sit dacic din Timiș, după mai multe acte de braconaj

Specialiști ai Muzeul Național al Banatului și ai Direcția Județeană pentru Cultură Timiș au intervenit în situl arheologic...

Campanie de salvare arheologică la un sit dacic din Timiș, după mai multe acte de braconaj
Cultură luni, 25 mai 2026, 23:07

Spectacolul „The Window” al Teatrului Merlin din Timișoara, câștigător la Gala premiilor UNITER

Spectacolul „The Window”, producție a Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”, a câștigat premiul pentru „Cel mai bun spectacol de...

Spectacolul „The Window” al Teatrului Merlin din Timișoara, câștigător la Gala premiilor UNITER
Cultură luni, 25 mai 2026, 15:15

PIANIȘTII MIHĂILESCU în Recitalul ‘PERPETUUM MOBILE’, la Filarmonica „Banatul”

Recitalul PERPETUUM MOBILE susținut de pianiștii Mihăilescu – Manuela-Dragoș-Dinu-Ioan – va prilejui o seară aparte, în cadrul...

PIANIȘTII MIHĂILESCU în Recitalul ‘PERPETUUM MOBILE’, la Filarmonica „Banatul”