Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Librăria independentă „La Două Bufnițe” își închide porțile după nouă ani de poveste

Cu „multe amintiri de neuitat” și o comunitate puternică în jur, fondatoarele anunță închiderea librăriei pe 29 iunie, lăsând în urmă o moștenire culturală.

Librăria independentă „La Două Bufnițe” își închide porțile după nouă ani de poveste
Foto: Facebook-La Doua Bufnite

Articol de Radio Timișoara, 16 iunie 2025, 11:13 / actualizat: 16 iunie 2025, 13:06

După aproape nouă ani de cărți, dialog și prietenie, librăria “La Două Bufnițe” din Timișoara se pregătește să își închidă porțile.

Cu multe amintiri de neuitat și multă recunoștință pentru tot sprijinul și pentru toată prietenia pe care ni le-ați arătat în acești aproape 9 ani, vă anunțăm că povestea Bufnițelor se apropie de final: în două săptămâni, pe 29 iunie, librăria noastră se va închide”, anunță echipa librăriei pe pagina de Facebook.

Un spațiu care a însemnat mai mult decât vânzare de carte, librăria a fost construită pe „o prietenie veche de mai bine de 25 de ani și dragostea pentru cărți”.

De la început, pariul lor a fost curajos: „să fim o librărie independentă care să se susțină din vânzarea de cărți (și nu orice fel de cărți)”. Deși această misiune a fost dusă la capăt cu devotament – peste 90% din cifra de afaceri provenind din vânzarea de carte –, realitățile economice au cântărit greu.

Acum, că am ajuns în momentul în care nu mai e posibil ca librăria noastră să supraviețuiască din vânzarea de carte, am luat decizia de a o închide.”

Decizia nu a fost una grăbită. „A fost luată după luni bune (chiar ani) de reflecție”, scriu fondatoarele, care le mulțumesc cititorilor pentru toate momentele împărtășite. Iar momentele au fost multe: lansări de carte, întâlniri cu scriitori, cluburi de lectură, seri tematice, ateliere pentru copii și adulți. Totul într-un spațiu care s-a vrut – și a fost – „un loc al comunității, al dialogului, al diversității culturale, al libertății de expresie și al poveștilor”.

Toate Bufnițele zboară mai departe!

Povestea Bufnițelor se termină, dar finalul rămâne deschis: toate Bufnițele zboară mai departe!”, continuă postarea echipei.

Astfel, în semn de rămas bun simbolic, librăria scoate la vânzare bufnițele care i-au decorat rafturile și i-au însoțit pe cititori ani de-a rândul: „bufnițele pe care le avem în librărie, primite de-a lungul anilor de la clienți, prieteni, familie, și pe care nu am vrut să le vindem până acum”. Fiecare bufniță va costa 100 de lei, iar stocul este limitat.

Și pentru că despărțirea merită celebrată, cititorii sunt invitați sâmbătă, 28 iunie, la Sărbătoarea Bufnițelor: Closing Party. „Noi credem că din cea mai mare tristețe putem face împreună cu voi cea mai reușită petrecere, nu-i așa?

Pe ultima sută de metri, librăria își deschide porțile „cu același drag și același entuziasm ca la deschidere”. Iar cărțile – mereu în centrul acestei povești – își așteaptă cittorii: „poate chiar mai mult decât noi, cărțile pe care încă le avem vă așteaptă să le descoperiți și să le luați acasă.”

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara
Cultură duminică, 14 iunie 2026, 12:00

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara

Pasionații de lectură sunt așteptați astăzi, de la ora 17:00, la evenimentul „Silent Reading Party”, organizată pe acoperișul Cinema...

Silent Reading Party pe acoperișul Cinema Studio din Timișoara
„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara
Cultură joi, 11 iunie 2026, 18:05

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara

„Adriana Lecouvreur”, una dintre cele mai apreciate opere ale repertoriului verist, revine pe scena timișoreană într-o distribuție de...

„Adriana Lecouvreur”, spectacol-eveniment la Opera Națională Română din Timișoara
THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate
Cultură luni, 8 iunie 2026, 21:10

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate

Filarmonica „Banatul” Timișoara vă prilejuiește, în cadrul stagiunii actuale, o nouă întâlnire cu Theodor Alexandru Rădulescu, pianist...

THEODOR ALEXANDRU RĂDULESCU sub semnul muzicii, la Sinagoga din Cetate
Pianistul Horia Mihail revine la Deva cu turneul național „Pianul Călător”
Cultură vineri, 5 iunie 2026, 10:19

Pianistul Horia Mihail revine la Deva cu turneul național „Pianul Călător”

Devenii sunt invitați la un nou concert din cadrul Turneului Național „Pianul Călător”, unul dintre cele mai cunoscute proiecte de promovare...

Pianistul Horia Mihail revine la Deva cu turneul național „Pianul Călător”
Cultură joi, 4 iunie 2026, 10:10

Mii de spectatori la spectacolele Operei din cadrul Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”

Opera Națională Română din Timișoara a încheiat ediția aniversară a Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”. Potrivit...

Mii de spectatori la spectacolele Operei din cadrul Festivalului Internațional „Timișoara Muzicală”
Cultură marți, 2 iunie 2026, 21:42

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt”, ajuns la ediția a IV -a, este dedicat elevilor pianiști din ciclul primar și...

Concursul Național de Interpretare Pianistică „PianoArt” – Lugoj, 2026
Cultură marți, 2 iunie 2026, 10:19

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”

Tânărul autor din Timișoara se numără printre laureații din acest an ai Uniunii Scriitorilor din România. David Seko a obținut premiul pentru...

David Seko, premiat de Uniunea Scriitorilor din România pentru volumul de debut „Războiul fără veac”
Cultură luni, 1 iunie 2026, 19:24

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională

Filmul „Fjord”, cel mai nou lungmetraj semnat de regizorul Cristian Mungiu și câștigător al premiului Palme d’Or, va beneficia de o...

„Fjord”, filmul lui Cristian Mungiu premiat cu Palme d’Or la Cannes, va avea o avanpremieră națională