Rock for Revolution în 20 decembrie, la Timişoara
Timișorenii sunt așteptați la o serie de concerte rock, programate duminică, 20 decembrie, la 26 de ani de când Timișoara devenea primul oraș liber de comunism din România.
![Rock for Revolution în 20 decembrie, la Timişoara Rock for Revolution în 20 decembrie, la Timişoara](https://i0.wp.com/www.radiotimisoara.ro/wp-content/uploads/2015/10/Festival-Rock-Timisoara62.jpg?resize=850%2C479&ssl=1)
Articol de Radio Timișoara, 15 decembrie 2015, 10:22 / actualizat: 15 decembrie 2015, 12:28
Timișoara Rock Festival, programat la finele lunii octombrie, s-a desfășurat o singură seară, fiind anulat în urma tragediei din clubul Colectiv. Formațiile rock, cărora programul le-a permis, au fost invitate la concertul Rock for Revolution, în memoria eroilor care s-au jertfit pentru libertate în decembrie 1989.
Pe scena din Piața Victoriei vor urca, începând cu ora 17:00, trupele Mere, Sanctuar, Sonatic, The Weekend Band, Vest Phoenix Cover şi Phoenix.
Trupa Phoenix a sărbătorit, pe 20 decembrie 2012, 50 de ani de la înființare într-un spectacol în Piaţa Victoriei, împreună cu Gheorghe Zamfir, Grigore Leşe, Vlad Miriţă, Marius Mihalache, Moni Bordeianu, Dorel Vintilă, Valeriu Sepi, Nicu Covaci.