Baie la copcă pe frig extrem la Giroc. Zeci de temerari au intrat în apă înghețată
Aproximativ 40 de persoane au participat, la Giroc, la ediția din 2026 a tradiționalei băi la copcă, desfășurată la balta Țarina lui Petre, în condiții de ger accentuat. Evenimentul, care promovează un stil de viață sănătos și expunerea controlată la frig, a atras un număr record de participanți, de la sportivi și medici, până la copii și o fostă campioană olimpică.
Articol de Radio Timișoara, 12 ianuarie 2026, 09:35
Termometrul arăta minus 7 grade Celsius, iar pentru cei adunați la balta de pescuit Țarina lui Petre de la Giroc echipamentul era de ștrand.
Tot mai mulți temerari
Inițiatorul băilor la copcă, medicul stomatolog Ioan Gașpar, a predat anul acesta ștafeta organizării fiului său, Vlad Gașpar.
“Totul a început în 2016, când eu, sora mea și tatăl meu am făcut prima baie la copcă. Eu aveam pe atunci 16 ani. De atunci s-au tot strâns oameni, au venit cu noi. Azi suntem aproximativ 35-40 de persoane. De ce facem asta? În primul rând, pentru că este o aventură, este o provocare, îți depășești limitele și, desigur, există și beneficii pentru sănătate, dar acestea vin dacă faci asta periodic, nu dacă intri o singură dată. Să știți că noi am avut și bătrâni și oameni cu probleme de sănătate și copii de-a lungul anilor și nu s-a întâmplat nimic la nimeni”, spune Vlad Gașpar.
Metoda Wim Hof
Înainte de a intra în apă, temerarii au avut parte de o pregătire specială pentru expunerea la frig. Este vorba de așa numită metodă Wim Hof, de respirație profundă, spune medicul Andrei Simeonese, unul din puținii promotori ai acestei metode în România.
“Sincer, eu fac baia rece și fără respirații, dar am observat în momentul când ne strângem toți și facem o respirație, reușim să ne concentrăm mai bine, să eliminăm gândurile și anxietatea pe care o avem și ne putem concentra să intrăm împreună în apa rece. În același timp ne hiperoxigenăm un pic, ne crește nivelul de adrenalină și putem intra mai lejer în apa rece. Metoda Wim Hof nu este pentru toată lumea, nu cred că toți oamenii ar trebui să facă asta și cu siguranță ar trebuit luată treptat. Fiind medic mă interesează mult prevenția și nu vreau să stresez prea mult organismal, iar persoanele care, poate, au anumite afecțiuni cardiace sau gravidele ori copiii nu sunt sfătuiți să facă asta. Metoda Wim Hof constă într-o respirație și o expunere la frig graduală. Se începe cu dușul rece acasă. Puteți să începeți cu 20-30 de secunde de duș rece. Acesta e cumva nivelul maxim. Adică aici ajungem după ce avem antrenament poate 3-4-5 ani. Se face treptat, stimulează imunitatea și cred că toată lumea poate îmbrățișa metoda, în special în sezonul rece”, spune Andrei Simeonese.
Beneficii pentru sănătate
În primul an s-au încumetat să facă baie la copcă doar trei persoane, însă an de an numărul temerarilor a tot crescut. În 2026 se înregistrează un număr record de participanți.
Baia la copcă promovează un stil de viață sănătos, care nu înseamnă să ne ferim și să stăm la adăpost tot timpul la adăpost, amintește inițiatorul bailor de la Giroc, Ioan Gașpar.
“Cel mai bun beneficiu este gimnastica vaselor de sânge. Noi suntem un complex de tuburi, începând cu tubul digestiv, aparatul respirator e un complex de tuburi, chiar și sistemul circulator și acestea trebuie să facă gimnastică. De la frigul acesta șocant, se strâng vasele de sânge, crește presiunea înăuntru, este foarte bun. Nu poate să facă decât bine, când ieși au o stare de euforie incredibilă”, spune Ioan Gașpar.
Printre temerari s-a aflat și o tânără din Filipine, un rugbist, un kinetoterapeut, un profesor, numeroase femei, dar și câțiva copii. De asemenea, a fost prezentă și fosta campioană olimpică la gimnastica Maria Olaru. Recordul de stat în apa îngheţată a fost de 24 de minute, înregistrat de Loredana Georgiu care a uimit asistența.
“Anul trecut am început și am făcut vreo 50 de băi. Anul acesta, doar de trei ori am intrat în apă”, spune Loredana Georgiu.
După baie, temerarii au intrat imediat într-o saună amenajată lângă lacul artificial, unde s-au putut încălzi.
Reporter: Ștefan Both




