Românii aleg relaxarea peste graniță: ștrandul termal din Makó, destinație preferată de Anul Nou
Apropierea, serviciile de calitate și facilitățile acvatice au transformat orașul într-una dintre cele mai căutate destinații de relaxare pentru locuitorii din vestul țării, dar și pentru turiști din alte regiuni.
Articol de Radio Timișoara, 4 ianuarie 2026, 15:31
Sute de români au ales să își petreacă zilele libere din preajma Anului Nou la ștrandul termal din Makó, Ungaria, aflat la doar 20 de kilometri de granița cu România.
Situat în Ungaria, la aproximativ 20 de km de granița cu România, orașul s-a transformat în una dintre destinațiile preferate ale locuitorilor din vestul țării care își doresc distracții acvatice.
“Nu e prima dată. Venim des aici pentru relaxare, pentru fetiță că îi place. place Aici avem conditii, în Arad, din pacate, nu avem în perioada asta de iarnă”.
“Din Deva suntem si am ales sa venim la Mako deoarece am mai fost si am fost foarte multumiți de calitatea serviciilor de la ștrand. Este aproape de România și am zis că este o varianță perfectă pentru a petrece Anul Nou”.
“Am venit din Republica Moldova. E perfectă alegerea pentru începutul anului și e relaxant și totodată e foarte distractiv”.
De-a lungul anului, peste 50% dintre turiștii care intră la ștrandul din Mako sunt din România, dar în perioada sărbătorilor numărul românilor crește la 80 la sută.