Ascultă Radio România Timișoara Live • 

Ziua Mondială a Mediului, marcată pe 5 iunie

Ziua Mondială a Mediului sau Ziua Mediului Înconjurător a fost instituită în 1972 de Adunarea Generală a Națiunilor Unite pentru celebrarea Conferinței „Ecologia Umană” de la Stockholm și reprezintă elementul cel mai important al „Programului pentru Mediu” al Națiunilor Unite.

Ziua Mondială a Mediului, marcată pe 5 iunie

Articol de Carla Chiu, 5 iunie 2014, 12:54 / actualizat: 23 iunie 2014, 23:17

Mediul în care s-a dezvoltat omul a fost natura cu pădurile, poienile, câmpiile, păşunile verzi, izvoarele, râurile, florile şi animalele. Pe parcurs, omul şi-a creat un mediu propriu de viaţă, el fiind acum  un amestec de natură şi ansamblu artificial, la ţară fiind mai aproape de natură, iar la oraş, de mediul artificial. Dar, oricum ar fi mediul, acesta trebuie să ne asigure oxigenul pe care-l putem respira, apa curată care înlesneşte transportul la celulele corpului.

Numărul oamenilor creşte mereu, iar dezvoltarea industrială face ca satele să se schimbe în oraşe, iar oraşele în metropole. Astfel, natura se micşorează ca întindere şi, odată cu procesul tehnologic de fabricare a unor produse folositoare, rezultă şi o seamă de reziduuri care sunt toxice şi dăunătoare vieţii omului, plantelor şi animalelor.

L-am întrebat pe Cornel Sturza Popovici, preşedintele Grupului Ecologic de Colaborare Nera, cine poluează mai mult, omul ca individ, sau industria?

„Suntem vinovaţi în egală măsură, atât persoanele fizice cât şi firmele.  Poluarea se adună şi poate avea efecte la fel de importante asupra mediului” a precizat Cornel Sturza Popovici.

 

Necesitatea protejării mediului este acceptată la modul declarativ de toate guvernele. Problemele apar în momentul în care trebuie aplicate legile existente cu privire la protecţia mediului.

 „Ziua mediului se desfăşoară, anul acesta, sub deviza „ridică vocea” – avem probleme pe Dunăre iar scăderea cantităţii de peşte are un impact economic negativ. Trebuie să ne gândim, măcar de Ziua Mediului, că nu este important să primim mereu doar justificări din partea autorităţilor” a mai spus Cornel Sturza Popovici, preşedintele Grupului Ecologic de Colaborare Nera.

Aerul este poluat de sistemul de încălzire al termocentralelor care aruncă particule de fum, al fabricilor care elimină praf şi de gaze otrăvitoare care pot patrunde în plămânii oamenilor. Apele sunt şi ele poluate din cauza substantelor de mare toxicitate, care patrund în organismul vieţuitoarelor acvatice, iar exemplele pot continua.

Ziua Mondială de Protecţie a Mediului se doreşte o acţiune comună a tuturor pentru salvarea naturii, oprind poluarea industrială şi îndepărtând pericolul contaminării cu reziduurile aruncate. Trebuie să întelegem, că strada nu este coşul nostru de gunoi…

Ştiinta de azi poate face ca orice produs toxic să fie transformat într-unul folositor: fumul de carbune pentru brichete, praful de ciment pentru blocuri, sterilul minelor pentru cărămizi. Plantarea de pomi fructiferi şi copaci este o altă acţiune care sporeşte purificarea naturii dătătoare de oxigen. În casele, apartamentele şi grădinile noastre pot fi ţinute diverse plante. Fiecare dintre noi poate contribui la acestea, trebuie doar să vrem.

Sursa Foto: realitatea.net

Stăpânul șerpilor, o atracție inedită la Timișoara
Fapt divers marți, 16 iunie 2026, 09:11

Stăpânul șerpilor, o atracție inedită la Timișoara

Sub numele de scenă Selim Ibn-al-Ahad, el le oferă vizitatorilor ocazia să descopere și să interacționeze cu reptile pe care mulți le...

Stăpânul șerpilor, o atracție inedită la Timișoara
Ziua Banatului Montan – o regiune cu istorie, patrimoniu industrial și atracții turistice unice
Fapt divers luni, 15 iunie 2026, 13:03

Ziua Banatului Montan – o regiune cu istorie, patrimoniu industrial și atracții turistice unice

Regiunea din județul Caraș-Severin este recunoscută pentru patrimoniul său industrial, multiculturalitatea comunităților și peisajele...

Ziua Banatului Montan – o regiune cu istorie, patrimoniu industrial și atracții turistice unice
Amfiteatrul roman de la Ulpia Traiana Sarmizegetusa se redeschide după restaurare
Fapt divers joi, 11 iunie 2026, 06:57

Amfiteatrul roman de la Ulpia Traiana Sarmizegetusa se redeschide după restaurare

Amfiteatrul roman din situl arheologic Ulpia Traiana Sarmizegetusa va fi redeschis publicului sâmbătă, 14 iunie, după finalizarea lucrărilor de...

Amfiteatrul roman de la Ulpia Traiana Sarmizegetusa se redeschide după restaurare
Expert UPT: Primele 15 minute după o fraudă online sunt esențiale pentru limitarea pagubelor
Fapt divers joi, 4 iunie 2026, 13:37

Expert UPT: Primele 15 minute după o fraudă online sunt esențiale pentru limitarea pagubelor

Atacurile de tip phishing continuă să fie una dintre cele mai utilizate metode prin care infractorii cibernetici încearcă să obțină date...

Expert UPT: Primele 15 minute după o fraudă online sunt esențiale pentru limitarea pagubelor
Fapt divers marți, 19 mai 2026, 09:09

Aradul celebrează perfecțiunea: Gala „Nadia 10” ajunge la Sala Polivalentă

Evenimentul reunește nume importante ale gimnasticii românești, printre invitați aflându-se Emilia Eberle, Gina Gogean, Simona Amânar, Marius...

Aradul celebrează perfecțiunea: Gala „Nadia 10” ajunge la Sala Polivalentă
Fapt divers luni, 18 mai 2026, 09:16

Cavalerul care îl reprezintă pe Iancu de Hunedoara a revenit pe Turnul Buzdugan al Castelului Corvinilor

Statuia Cavalerului care îl reprezintă pe Iancu de Hunedoara a fost reamplasată pe Turnul Buzdugan al Castelul Corvinilor, după un amplu proces...

Cavalerul care îl reprezintă pe Iancu de Hunedoara a revenit pe Turnul Buzdugan al Castelului Corvinilor
Fapt divers marți, 21 aprilie 2026, 08:18

Gala “Nadia 10 – Perfecţiunea inspiră”, 50 de ani de istorie în gimnastică, are loc la Deva

Gala „Nadia 10 – Perfecțiunea inspiră”, dedicată aniversării a 50 de ani de la momentul în care Nadia Comăneci a obținut prima notă de...

Gala “Nadia 10 – Perfecţiunea inspiră”, 50 de ani de istorie în gimnastică, are loc la Deva
Fapt divers duminică, 19 aprilie 2026, 19:13

Timișoara Tattoo Convention: artiști din Europa, tatuaje live și o industrie în plină schimbare

Timișoara a găzduit, în acest weekend, una dintre cele mai importante convenții de tatuaj din vestul țării. Aproximativ 70 de artiști din...

Timișoara Tattoo Convention: artiști din Europa, tatuaje live și o industrie în plină schimbare